Diskusia

Ľubica Stelzer Páleníková (NAVIKAP)
Príspevkov: 0
Opatrenia v súvislosti s koronavírusom zneisťujú veľa Slovákov pracujúcich v Rakúsku. Ako sa píše v tomto fóre, mnohí rakúski zamestnávatelia reagujú výpoveďou slovenských zamestnancov.

V našej advokátskej kancelárii NAVIKAP však máme aj pozitívne príklady, keď napr. Slovák pracujúci v zatvorenom hoteli v Tirolsku je naďalej zamestnaný a poberá naďalej riadne svoj plat. Je však smutné, že Slováci si musia v Rakúsku uplatniť svoje práva pomocou advokáta. Následne sa s nimi často jedná zdvorilo a v súlade s právom...

Zostaňte zdraví!

Dr. Ľubica Stelzer Páleníková
31.03.2020 23:41
pitopit
Príspevkov: 50
https://www.cas.sk/clanok/964870/matovic-uvazuje-nad-kompletnym-vypnutim-slovenska-vynimocny-stav-a-vojenske-zasobovanie/
Ak by sa na SK niečo takéto zaviedlo do AT by sme sa asi tento rok ani nedostali.Aj keď podľa mňa je to nezmysel.
01.04.2020 15:25
janaka
Príspevkov: 5969
iconpitopit:
https://www.cas.sk/clanok/964870/matovic-uvazuje-nad-kompletnym-vypnutim-slovenska-vynimocny-stav-a-vojenske-zasobovanie/
Ak by sa na SK niečo takéto zaviedlo do AT by sme sa asi tento rok ani nedostali.Aj keď podľa mňa je to nezmysel.

aha, tzv. Blackout, ako vo Wu-chane, to asi neprejde:-/
inak, ako si dopadol s tym pendlovanim? Vela mojich znamych dostalo vypovede napriek kurzarbeit ponuke:confused:
01.04.2020 16:00
karla23
Príspevkov: 1304
Janaka nerozumiem...znami dostali lurzarbeit ponuku a potom ich firma vypovedala?...bud konkretnejsia.....dakujem.

Alpy a to ako sa tam zle spravaju ti sedlaci majitelia hotelov...tito ludia povecine zdedili hotely...niekto si tam mozno kupil hotel ..max vyjdu tito ludia do Innsbrucku na nakup potravin...inac sedia na dedine cely zivot...nemaju sposoby...nevazia si zamestnanca nic...cize mozes mat hotel ale ostane sburanom ktory si nevazi personal....taka je vecina hotelov v rakuskych alpach...najhorsie su rodinne hotely tam nieje ziadna struktura riadenia nic....ked som videl minule foto jednej slovenky ktora dostala na stedry den na veceru vyvar a klobasa vnom....jedno poviem ..ked skrachuju tito burani v alpach nikto za nimi smutit nebude...nic ine si ani nezasluzia....svajciarske alpy podobny horor....nemecke alpy podobna situacia....ludia radsej doma budu robit nez znasat sikanu a podobne prac.podmienky v alpach....ale karma je zdarma teraz precitnu snad aj burani v alpach.
01.04.2020 16:19
karla23
Sam som z dediny nemam nic proti ludom z dediny ale to spravanie hrozne ktore maju rodinne rakuske alpy ich mahitelia k cudzincom ku casnikom kucharom chyznym umyvacom riadu sa neda nekomentovat..
01.04.2020 16:23
janaka
nemas zac, mirko;) napisala som: napriek PONUKE kurzarbeit pre Firmu, podnik ,vyber si (zabudla som asi mozno pre nechapavych dopisat, ze ponuke na kurzarbeit od rakuskej vlady). Logicky keby boli dostali ludia ponuku na kurzarbeit od firmy, tak by ju urcite prijali, lepsie nez ist na AMS. Chapempzi?
Vela firiem tuto ponuku neprijalo a ludom posielaju sms-ky s vypovedami. Tato konkretna Firma je Agentura prace (presny nazov vediet nemusis), maju vela pracovnikov v Unterhaltungsreinigungsbereich, a kedze obchody su zavrete, prepustili 3/4 Reinigungspersonal a ked kriza pominie, zas ich prijmu naspät...asi tak:thumbdown:
Vlada nemoze donutit firmy, aby ludi neprepustali, mame kapitalizmus, cize? vladne kapital- Arbeitsmarkt tych chudakov uz odchyti:sneaky:
[Naposledy editoval janaka, 01.04.2020 16:48]
01.04.2020 16:32
karla23
Janaka uz rozumiem tomu...na jednej strane beriem aj to ze firmi nevedia co bude...lebo tie zasrate agentury a reinigungsfirmi ziju len z parazitovania a prenajimania zamestnanca velkym firmam...velke firmi sa tesia....nemusim zamestnat na priamo upratovaca ...mame blbcov co urobili reinigungsfirmi a agentury...ja im dam viac...napr 25 euro na hod...upratovacia firma da zamestnancovi 10 euro bruto...ale zanho musi platit odvody a 14 platov v rakusku marodku sviatky atd samim firmam velke neostane lebo to su blbci bez financne gramotnosti ktori si zalozili taketo agentury...a velke firmi sa tesia....problem je dnes v mysleni velkych firiem...ktore nechcu zamestnavat ludi na priamo..upratovaci..ludia co robia na pase vo fabrikach...kuchari v kantine..securitaci atd...toto je moralne bahno a tento system musi sa zmenit...
01.04.2020 16:44
karla23
Janaka dufajme ze ludom ktorych teraz prepustia firmi a agentury ze im rakusko da podporu ci socialku aby prezili.....

Janaka co myslis..odbory v rakusku...pre koho sa oplati vobec byt clenom?
01.04.2020 16:49
janaka
iconkarla23:
Sam som z dediny nemam nic proti ludom z dediny ale to spravanie hrozne ktore maju rodinne rakuske alpy ich mahitelia k cudzincom ku casnikom kucharom chyznym umyvacom riadu sa neda nekomentovat..

mirko, sezona v Alpach skoncila predcasne, co tam este maju robit chyzne, kuchari atd? Aj tak by ich v aprili prepustili, ci by tam pasli ovce kdesi v horach?
Aj tak mali Ischgl zavriet omnoho skor, ved sa tam nakazilo kopu turistov zo zahranicia, ano, aj Slovaci, ktori tuto pliagu doniesli na Sk:(
Ok, ty pises o Tom ,ako sa k nim zle spravaju, ale ved nikto ich nenuti tam ist pracovat a potom byt pol roka bez prace. Rakusaci nech si poradia ako vedia, ked tam nepridu Sovaci, pridu tam mozno Albanci alebo neviem odkial z Tramtarie a kolotoc sa toci dalej alebo nech si najdu Rkusana co im tam bude sluzit. Naco riesit veci ktore sa ta netykaju:blink:
01.04.2020 16:54
karla23
Janaka tu nejde vobec oto ze skoncili skor...a ze dostali vypoved o dva tyzdne skor...to nevadi nikomu....ved ked nieje praca co ma personal v alpach robit...oto vobec nejde...ludi hneva to zle spravanie rakuskych sedliakov co maju hotely...ja otomtom vravim aj ti ludia co tam robili a robia..o vypovede tu vobec nejde.
01.04.2020 16:57
janaka
iconkarla23:
Janaka dufajme ze ludom ktorych teraz prepustia firmi a agentury ze im rakusko da podporu ci socialku aby prezili.....

Janaka co myslis..odbory v rakusku...pre koho sa oplati vobec byt clenom?

mirko daj si flasku cerveneho radsej a neries to, jasne, kto ma narok, dostane podporu, ak odpracoval potrebny cas na to. Socialku len ti, ktori takisto splnaju podmienky.
O odboroch neviem vela, obrat sa na neviem koho:-/
01.04.2020 16:58
karla23
Tieto veci sa musia riesit...a ked sa dotoho obul madarsky velvyslanec....a dal to na arbeitskammer....ja sa obavam ze sa to zase zametie pod koberec....dufam ze sa najdu ludia ktori toto budu riesit aj cez media a mimo arbeitskammer...aby sa to dozstalo na svetlo sveta a boli otom verejne diskusie a nasledne mozno rakuska vlada donuti rakuskych majitelov v alpach a inde sa spravat slusne k ludom :blink:
01.04.2020 16:58
karla23
Janaka Ty sa nezmenis :D
01.04.2020 16:59
karla23
Janaka tento system je cely chory lebo tu vznikla rakovina pracovneho trhu..cize agentury a subunternehmen firmi ktore nicia vsetko...lebo kazdy chce parazitovat na zamestnancovi...a ked vyplaca ide cez dve tri ruky co ostane zamestnancovi? :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
01.04.2020 17:00
janaka
iconkarla23:
Tieto veci sa musia riesit...a ked sa dotoho obul madarsky velvyslanec....a dal to na arbeitskammer....ja sa obavam ze sa to zase zametie pod koberec....dufam ze sa najdu ludia ktori toto budu riesit aj cez media a mimo arbeitskammer...aby sa to dozstalo na svetlo sveta a boli otom verejne diskusie a nasledne mozno rakuska vlada donuti rakuskych majitelov v alpach a inde sa spravat slusne k ludom :blink:

otazka: AKO ich donuti? babo rad;) :-/ rakusky stat ma radost z trzieb, co bude riesit:blink:
tie chyzne a kuchari nemaju odbory, that´s allbtw mozu ist tam, kde s nimi budu lepsie zaobchadzat, to je jedina moznost a nikoho ti sedlaci nenajdu, tak sa chytia za hlavu a musia to riesit oni, otazka sutazenia
01.04.2020 17:01