Diskusia

icon
Nikaad
Od: kottingbrunn
Príspevkov: 2
dobry vecer,
uz par dni hladam informacie a stale nemam vsetko v kope.Takze ak je niekto kto sa vyzna prosim o vysvetlenie,pomoc aspon v bodoch.muz vie po nemecky ale v rozsahu pracovnom a ja sa zacinam ucit.dakujem
nasa situaci: Muz robi v AT 8rokov - pobyt tu ale nema ,pobera pridavky na syna v AT. Ja som na rodicovskej na SK,nakolko rakuska skoncila. maly bude mat v juny 3roky.
chceme sa sem prihlasit na prechodny pobyt. s tym ze ja tu chcem robit (praca ista v jednej firme)a syn do skolky,. .... Co vybavit po prihlaseni prechodneho pobytu,ako na zdravotnej ked chcem aby syn mal lekara na SVK. a ako to funguje pri mne ci si to musime platit samy alebo som citala o nejakom pripoistovani k muzovi. a este vraj su mozne nejake kurzy v ramci rakuskych uradov.
nie je to moc suvisle ale je tolko otazok a ja uz neviem co a ako mam zacat riesit.este raz velmi dakujem
14.02.2017 00:04
ionelina
Príspevkov: 7
Priüiostit sa mozete aj k muzovi, pokial zacnete vy pracovat tak budete poistena tiez, a amaly bude automaticky pripoisteny k Vam, na to aby ste vyuzivali na Sk lekara potrebuejte vyplnit formular E106, a dat ho vyplnit na Sk poistovni a priniest do AT poistovne. Treba si vybavit aj Anmeldebescheinigung, a co sa tyka kurzov to nevie do toho nic, najlepsi kurz nemciny je priama komunikacia kde nie je ziadny prekladatel :)
14.02.2017 17:04
janaka
Príspevkov: 5969
iconNikaad:
dobry vecer,
uz par dni hladam informacie a stale nemam vsetko v kope.Takze ak je niekto kto sa vyzna prosim o vysvetlenie,pomoc aspon v bodoch.muz vie po nemecky ale v rozsahu pracovnom a ja sa zacinam ucit.dakujem
nasa situaci: Muz robi v AT 8rokov - pobyt tu ale nema ,pobera pridavky na syna v AT. Ja som na rodicovskej na SK,nakolko rakuska skoncila. maly bude mat v juny 3roky.
chceme sa sem prihlasit na prechodny pobyt. s tym ze ja tu chcem robit (praca ista v jednej firme)a syn do skolky,. .... Co vybavit po prihlaseni prechodneho pobytu,ako na zdravotnej ked chcem aby syn mal lekara na SVK. a ako to funguje pri mne ci si to musime platit samy alebo som citala o nejakom pripoistovani k muzovi. a este vraj su mozne nejake kurzy v ramci rakuskych uradov.
nie je to moc suvisle ale je tolko otazok a ja uz neviem co a ako mam zacat riesit.este raz velmi dakujem

ja len k tomu pobytu - treba mat hauptwohnsitz, nie nebenw...
a este k tym kurzom - ake urady mas na mysli? ak ams, tak ten ti poskytne kurz nemciny iba v pripade nezamestnanosti alebo ked pracujes na geringfügig...
ale vraj su niekde vo viedni aj kurzy nemciny zadarmo, znama tam mala chodit, ale to uz bolo pred 2 rokmi, tak neviem:-/
14.02.2017 18:33

icon