Diskusia

karla23
Príspevkov: 1295
http://www.humanisti.sk/view.php?nazevclanku=pam%E4tnik-obetiam-kapitalizmu&cisloclanku=2011050025
21.08.2016 09:57
karla23
Pri príležitosti 80. výročia udalostí v Košútoch

Stojíme na mieste, kde sa pred 80 rokmi, presne 25. mája 1931, odohral jeden z najväčších masakrov prvej československej republiky.
Eduard Chmelár pred pamätníkom v Košútoch

Na tomto mieste bolo pokojné zhromaždenie robotníkov, ktorí chceli a žiadali vyššie platy, pretože boli zúfalí. Boli zúfalí z toho, že v čase vrcholiacej svetovej hospodárskej krízy nevedeli nasýtiť svoje rodiny.

Odpoveď moci bola nepochopiteľná, obzvlášť brutálna. Žandári začali do pokojného zhromaždenia strieľať. Strieľali na ľudí ako na zajace. Tadeto utekali dolu ulicou, niektorých zastrelili od chrbta. Najmladšou obeťou bol Janko Gyevát, mal sedemnásť rokov. Dostal ranu priamo do srdca.

Žandári potom vyvádzali ďalej. Vtrhli do robotníckych bytov, všetko rozhádzali, deti, ženy, starcov, bili pažbami pušiek. Niektorých pobrali do väzenia len preto, lebo boli rodinní príslušníci, a vôbec, správali sa tak, ako to poznáme hádam len z filmov o fašizme.

Košúty neboli jediným miestom takéhoto zločinu. Len za jediný rok od júna 1920 do júla 1921 bolo zavraždených 18 robotníkov, a zranených 183. A za celé obdobie, až po vrcholiacu hospodársku krízu v roku 1931, boli zavraždené desiatky robotníkov. Stovky boli zranené. To sú počty, ktoré môžete porovnať s počtami ľudí, ktorí boli popravení počas komunistického teroru v päťdesiatych rokoch.

Neboli to teda len Košúty, boli to Krompachy, Nové Mesto nad Váhom, Gemerská Hôrka, Hlohovec, Rumanová, Močenok, Vráble… boli to mnohé mestá a obce, kde vládna moc zasiahla neobyčajne tvrdo voči ľuďom, ktorí nepoužívali žiadne násilie, iba boli zúfalí. Zhromaždili sa, a štrajkovali.

Vyrovnali sme sa so zločinmi fašizmu, vyrovnávame sa so zločinmi komunistického teroru. Ako nazveme tieto zločiny?

Kto bol vinný za tieto zločiny? Zlí ľudia? Ja si myslím, že by sme mali konečne jasne povedať, že existujú aj zločiny kapitalizmu ako systému. Zločiny, ktoré majú svoje reálne obete. Desiatky obetí postrieľaných robotníkov, alebo státisíce obetí prechodu na trhové hospodárstva v sedemdesiatych rokoch v Indonézii, Brazílii, v Čile, Argentíne. Že tu máme obete koloniálneho režimu, kedy sa masakrovali celé skupiny obyvateľstva len kvôli väčšiemu zisku.

Belgický kráľ Leopold II. je považovaný vo svojej vlasti za hrdinu, jeho sochy sú rozosiate po Bruseli, aj po iných belgických mestách. A pritom tento človek dal na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia, za štyri roky, zavraždiť viac ľudí v Kongu ako zavraždili nacisti počas holokaustu, počas druhej svetovej vojny.

Tieto zločiny pre mnohých ľudí akoby neexistovali. My máme ojedinelé pomníky, ktoré sa nám našťastie ešte zachovali, ako je tento v Košútoch, ale nemáme spoločný pomník všetkým týmto obetiam, obetiam kapitalizmu, nemáme ani len pamätnú tabuľu, ktorá by pripomínala tieto zločiny… ktorá by pripomínala obrovské obete, ktoré museli podstúpiť ľudia len preto, lebo chceli žiť dôstojnejšie.

Mne týchto ľudí trošku pripomínajú dnešné predavačky v supermarketoch. Včera bola nedeľa, bol som v obchode, a mal som pocit z niektorých pohľadov, že nás tie predavačky ako zákazníkov nenávidia. A myslím si, že majú na to právo. Tie predavačky pracujú v podmienkach, ktoré sú pre väčšinu ľudí nepredstaviteľné. Sú vyslovene vydierané. Bez ohľadu na to, či je piatok alebo sviatok, musia pracovať za mizerné platy v ťažkých podmienkach. Bez ohľadu na to, aké sú ich základné práva, sociálne práva… pretože sociálne práva sú neoddeliteľnou súčasťou Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Nemožno si zo Všeobecnej deklarácie vyberať hrozienka.

Tak ako počas komunistického režimu vtedajší mocipáni spochybňovali politické a občianske práva, dnes sa niektorí tvária, že sociálne a ekonomické práva neexistujú, že nie sú dôležité. Oni sú rovnako dôležité ako všetky ostatné práva, ktoré sú zapísané v najdôležitejšej globálnej listine zaručujúcej ľudské práva.

Toto sú obete boja za tieto práva. A my by sme mali žiadať aspoň minimálnu satisfakciu v podobe pomníka alebo aspoň pamätnej tabule, ktorá by pripomínala zločiny kapitalizmu.
Pamätník v Košútoch

Chodím s pietou na miesta, ktoré pripomínajú obete fašizmu, obete nacistických zverstiev. S pietou sa pokloním pred pamätnou tabuľou pri leopoldovskej väznici, kde v hrozných podmienkach trpeli politickí väzni počas komunistického režimu.

Chcel by som mať takéto pietne miesto aj pre obete zločinov kapitalizmu. Aby ľudia nezabúdali na to, že podmienky, v akých títo ľudia žili, podmienky, aké máme dnes… spomienka na krízu z tridsiatych rokov, a súčasná realita, je niečo, čo by malo byť pre nás obrovským mementom. Že je to niečo, čo sa môže kedykoľvek vrátiť. Ľudia dnes nechápu prečo niektorí zamestnanci žiadajú osemhodinový pracovný čas. Ten osemhodinový pracovný čas bol vykúpený kedysi krvou. V 19. storočí ľudia pracovali štrnásť, pätnásť hodín denne, bez nároku na víkendy, bez nároku na dovolenku, bez nároku na zdravotné, sociálne, či dôchodkové poistenie.

41 percent robotníkov boli deti. V jednom z hlásení vedúceho prevádzky niekde v severnom Anglicku, v bani, sa píše, že ženy nie sú dosť brutálne, aby udržali detských robotníkov dvanásť hodín v pokluse.

Keď sme si vydobyli v roku 1918 osemhodinový pracovný čas, bol to obrovský úspech. Dnes toto právo je spochybňované. Dnes opäť vyrážajú poriadkové sily proti ľuďom, ktorí žiadajú dôstojnejší život, pretože sociálnymi nepokojmi boli inšpirované arabské revolúcie, sociálnymi nepokojmi sú inšpirované momentálne nepokoje v Španielsku, Veľkej Británii, vo Wisconsine, a inde.

Vracia sa nám ti niečo veľmi nepríjemné, my by sme nemali zabúdať na to, čo tento systém priniesol nielen z hľadiska prosperity, ale čo tento systém priniesol z hľadiska obyčajných práv na dôstojný život. Niečo, čo vám voľný trh, ekonomická prosperita a rast ekonomiky nezabezpečí.

Za Mussoliniho prekvital obchod, za Hitlera prudko rástli investície, fanatizmus neoliberalizmu prehliada obrovské utrpenie ľudí, ktoré sa dnes zvyšuje, a ktoré sa nebezpečne približuje do stavu, ktorý sme zažívali aj pred osemdesiatymi rokmi. Nechcel by som, aby sa niečo také vrátilo, a chcel by som, aby všetci ľudia, ktorí si ctia ľudské práva, ktorí si skutočne ctia ľudské práva, a nielen hrozienka z nich, a nesledujú len vlastné záujmy, ale ktorí si ctia právo človeka na dôstojný a spravodlivý život.

Chcel by som, aby sa na tieto veci nezabúdalo, a preto by som bol rád, aby vznikol aj na Slovensku pomník obetiam zločinov kapitalizmu, alebo aspoň pamätná tabuľa. Miesto, kde by som rád videl nejakého politika. Na tomto mieste bol politik naposledy pred desiatimi rokmi, kedy som sem pritiahol vtedajšieho predsedu parlamentu, aj to opitého. Odvtedy sa tu žiaden politik neukázal.

Obnovme tradíciu spomienky na ľudí, ktorí padli aj za to, aby sa mnohí dnešní ľudia mali lepšie. Chceli to pre seba, ale chceli to aj pre budúce generácie, a my by sme tiež, bez ohľadu na to, aká je dnes naša momentálna sociálna situácia, mali byť solidárni v prvom rade s tými, ktorí sú na tom najhoršie.

Košúty varujú, a osemdesiate výročie týchto udalostí je vhodnou príležitosťou na to, aby sme odštartovali diskusiu o zločinoch kapitalizmu, aby sme odštartovali diskusiu o tom, že aj tieto zločiny si vyžadujú svoj dôstojný pamätník.
21.08.2016 09:59
Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1217
netreba zabudnut aj na obete Samovej rise! A inak Svätopluk nebol tiez ludomil ...
22.08.2016 01:02
karla23
Vlado ano ked sa pise o otom co sa napachalo za 1 ceskoslovenskej republiky ci momentalne v kapitalizme uz sa vam to nepaci....ale dokola omielat situaciu ktora bola u nas od r 48-89 to budete...vy pravdomily...;)
22.08.2016 07:50
Vlado
Moderátor
Mas naozaj ten dojem, ze dnes v strednej Europe je proletariat vykoristovany?
:confused:

"osemhodinový pracovný čas, bol to obrovský úspech. Dnes toto právo je spochybňované"
KDE?

Chcem len pripomenut - ja pracujem 37,5 a vo Francii maju 35 / tyzden.
;)

Tvoje porovnanie nesedi
23.08.2016 00:34
karla23
Vlado nebud naivny a pozri sa na sk co sa deje a v podobnych krajinach kde ludia robia denne aj 12hod a nemaju to ani zaplatene a su stale pod tlakom a denodenne maju vyhrazky ked sa vam nepaci prepustime vas..aj na zapade ludia robia denne casto viac nez 8hod...su donuteni a zo strachu o miesto respektuju ludia tieto nedostojne prac.podmienky..nevrvaim ze v kazdom podniku je to ale vo vela podnikoch je to...tie firmi ktore pidu na sk ci korejske a podobne vyuzivaju ludi stat im dava este danove prazdniny a ked to skonci odidu zase na ukrajinu ci inde vyuzivat ludi..v mene ziskov..a ked prejde TTIP tak to sa mozeme tesit na totalne zotrocenie europy americkymi korporaciami...modlim sa aby nepresla tato dohoda ktora nas vsetkych stiahne do priepasti;)
23.08.2016 07:45
janaka
Príspevkov: 5926
iconkarla23:
Vlado nebud naivny a pozri sa na sk co sa deje a v podobnych krajinach kde ludia robia denne aj 12hod a nemaju to ani zaplatene a su stale pod tlakom a denodenne maju vyhrazky ked sa vam nepaci prepustime vas..aj na zapade ludia robia denne casto viac nez 8hod...su donuteni a zo strachu o miesto respektuju ludia tieto nedostojne prac.podmienky..nevrvaim ze v kazdom podniku je to ale vo vela podnikoch je to...tie firmi ktore pidu na sk ci korejske a podobne vyuzivaju ludi stat im dava este danove prazdniny a ked to skonci odidu zase na ukrajinu ci inde vyuzivat ludi..v mene ziskov..a ked prejde TTIP tak to sa mozeme tesit na totalne zotrocenie europy americkymi korporaciami...modlim sa aby nepresla tato dohoda ktora nas vsetkych stiahne do priepasti;)

no vidis mirko, ja sa nemodlim, ale dala som svoj hlas proti TTIP a idem aj na demo proti CETA a TTIP vo viedni v septembri.
:thumbup: vo viedni
23.08.2016 12:14
karla23
Janaka ja sa modlim lebo motlitba je potrebna v zivote...co sa tyka TTIP Ceta tesi ma ze rozumies tomu nebezpecenstvo ktore sa vali..politici eu zradzaju ludi..amerika totalne kontroluje vsetko..a ked v tejto podobe prejde TTIP tak nas korporacne sudy celu eu tak zotrocia ze z rakuska sa stane rozvojova chudobna zem aj z ostatnych krajin...toto je ta trhova demokracia...aby mala hrstva bezcharakternych ludi miliardy kym dalsi prezivaju a zivoria cim skor nech cela eu padne;)
23.08.2016 13:27
karla23
http://jankosc.blog.sme.sk/c/414392/teror-v-retazcoch-s-potravinami.html
23.08.2016 13:28
janaka
Príspevkov: 5926
iconkarla23:
Janaka ja sa modlim lebo motlitba je potrebna v zivote...co sa tyka TTIP Ceta tesi ma ze rozumies tomu nebezpecenstvo ktore sa vali..politici eu zradzaju ludi..amerika totalne kontroluje vsetko..a ked v tejto podobe prejde TTIP tak nas korporacne sudy celu eu tak zotrocia ze z rakuska sa stane rozvojova chudobna zem aj z ostatnych krajin...toto je ta trhova demokracia...aby mala hrstva bezcharakternych ludi miliardy kym dalsi prezivaju a zivoria cim skor nech cela eu padne;)

ten vyraz je nespravny, to si si sam vymyslel?:D si spojil trhovy mechanizmus s demokraciou:blink:
sak prid na demonstraciu do viedne;) /ved v nemecku su tiez proti TTIP demonstracie, ci?:-/
mirko, ja sledujem nielen ORF, ale aj ARD a ZDF, su tam dobre dokumentyB)
ja sa modlim len anjelicku moj straznicku;) :rolleyes:
23.08.2016 21:29
Vlado
Moderátor
ja ti len poviem, ze v buducnosti bude kazdy rad, ked bude mat vobec job. to co tu pises su veci co zu mame za sebou.
ty skaces z jednej temy na druhu z 12 hodinovej smeny na TTIP a potom nazad k proletariatu ...

ja vidim problemy nasej spolocnosti, ale tie sa nebudu dat riesit receptami z minulosti v ktorej si ty orientovany.
:blink:
24.08.2016 00:05
karla23
Vlado bud konkretny preco si myslis ze v buducnosti ma byt clovek rad ak bude mat vobec job?...viac informaci poprosime.....
24.08.2016 07:45
karla23
Vlado myslis ze ked pride do platnosti TTIP ze sa to Rakuska ci Eu nedotkne`?ci myslis ze tato dohoda pripravi blahobyt europe?
24.08.2016 07:46
Vlado
Moderátor
Mirec, na to by sme tu asi potrebovali 3 strany.

JOB
Ked si este nespozoroval, ze automatizacia vymazala jednoduche joby, ktore robia teraz flexibilne roboty. Ze banky redukuju svoje filialky (na koniec bolo v Rakusku nacase) atd.
Experti sa samozrejme stale hladaju - napr aj v IT hladame ludi a nenajdeme... ale pracovnicka v textilnom zavode sa moze zo svojim jobom rozlucit. Mas dojem, ze to pojde, ze budeme mat nezamestnanost blizko 0?

TTIP
to nebudem tu s tebou diskutovat - lebo ja som na tu temu tu nic nepovedal
04.09.2016 22:34
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24024
Tak veru, Vlado, nebud naivny, sakra...
pozri sa poriadne, co dosiahol kapitalizmus a co socializmus. Vysoka zivotna uroven, technologie, ciste zivotne prostredie je suviks oprotii stastnym tvaram budovatelov socializmu :w00t:
21.10.2016 20:53