Diskusia

icon
monikaschub
Príspevkov: 1
Dobry den, vopred velmi pekne dakujem za kazdu Vasu odpoved a pomoc

Pracujem vo Viedni na TPP vyse 2 rokov ale zijem na Slovenku. Som v 6 mesiaci tehotenstva a zacinam mat problem s tym, co kde a ako vybavit, nakolko vsade dostanem ine informacie.

Wochengeld: Musim poslat ziadost na wgkk alebo to je vsetko automaticky cez zamestnavatela? Uz mi bolo totiz povedane, ze musim poslat ziadost.

Familienbeihilfe: Nakolko navstevujem slovenskych doktorov a na Slovensku budem aj rodit, mam ziadat o rodinne pridavky (Familienbeihilfe) hned na Slovensku a o Differrenzzahlung v Rakusku alebo vsetko riesim len v Rakusku podanim ziadosti? Je teda miesto bydliska rozhodujuce?

Kinderbetreuungsgeld: Podavam v tomto pripade ziadost len v Rakusku? Alebo si musim poziadat o rodicovsky prispevok na Slovensku a o Differenzzahlung zase v Rakusku? Docitala som sa, ze pred podanim ziadosti na Kinderbertreuungsgeld musim poziadat o Rodinne pridavky.
Ako to teda vsetko je.

Este raz dakujem za akukolvek pomoc.
04.03.2015 15:38
terezia13
Príspevkov: 1256
Spytaj sa v skupinach na fb,tam ti poradia.
07.03.2015 10:09
materholm
Príspevkov: 953
No slovenski doktori musia inak nadavat ked vidia modru karticku.Alebo pytaju kopiu a aj tak sa Ta spytaju kde ste poistena. A ty musis povedat kde.;Potom im treba vysvetlovat ze to dostanu zaplatene tak ci tak.Takze ked je moznost tak ta urcite osklbu ani o tom nebudes vediet.
07.03.2015 11:15
anna-maria
Pre mna je tato tema tiez aktualna, kedze som v 8. mesiaci a vsetko okolo tohto som si zistovala, tak ti teda poradim, lebo su to fakt komplikovane veci a dlho mi to trvalo, kym som si vsetko zistila.

V prvom rade, kedze 2 roky pracujes v Rakusku na TPP a teda tam odvadzas odvody, na SK vôbec nemas narok na vyplacanie materskej zo socialnej poistovne, pretoze podmienkou je byť poistena min 270 dni za posledne 2 roky. Ale môzes o nu poziadat v rakusku. Ziadost ti da tvoj gynekolog. Ja mam gynekologa vo Viedni a myslim ze som bola v 6. mesiaci alebo skoro v 7., ked mi dal 2 tlacivka na Wochengeld (jeden zeleny a jeden modry). Jedno som musela odovzdat svojmu zamestnavatelovi (aby vedel od ktoreho datumu uz nemozem pracovat, co je v rakusku 8. tyzdnov pred porodom- vtedy nastupis na matersku dovolenku) a druhe som zaniesla do poistovne - oddelenie Wochengeld . Nemusis vyplnovat ziadnu ziadost, len odovzdas ten papierik od gynekologa na ktorom bude predpokladany termin porodu a ta Beraterin ti vyrata od ktoreho datumu ti musia vyplacat matersku (Wochengeld). Oni ti potom postou poslu v akej vyske a od ktoreho datumu ti zacnu wochengeld vyplacat. Ale neviem, ci so Slovenskym tlacivom nebude problem, ale narok na matersku urcite mas len v rakusku a nie na slovensku, kedze v rakusku si platis odvody.
No a po porode musis ist zase do poistovne a znova ziadat o Wochengeld, pretoze datum porodu je len predpokladany a moze to byt skor ale aj neskor. Matersku dostavas 8 tyzdnov pred porodom a 8 tyzdnov po porode, takze kvôli tomu o nu musis po porode zas ziadat aby vedeli kedy si v skutocnosti porodila a od toho datumu ti vyplacaju dalsich 8 tyzdnov. Ak by si nahodou rodila cisarskym, tak vyplacanie wochengeldu sa predlzi na 12 tyzdnov po porode.

Po porode ked uz budes mat rodny list dietatka poziadas na SK na urade prace soc. veci a rodiny o rodicovsky prispevok co predstavuje cca 200 eur/mesiac a zacnes ho poberat po skonceni vyplacania materskej(wochengeldu). Z rakuska mozes poziadat o differenzzahlung. V rakusku sa rodicovsky prispevok (Kinderbetreuungsgeld) vyplaca v takej vyske ktoru variantu si vyberies (suma sa lisi podla toho ako rychlo sa ches vratit do roboty.) Predpokladajme, ze chces ostat s dietatom doma do 3 rokov. V rakusku to predstavuje variantu, kedy by si dostavala okolo 450 eur. Takze zo slovenska dostanes cca 200 eur a z rakuska ti musia vyplatit ten rozdiel (differenzzahlungu) vo vyske cca 250 eur, co je spolu 450 eur.Ale pozor!! Differenzzahlung ti vyplatia len v tom pripade ak im predlozis nejake potvrdenie od svojho zamestnavatela, ze ta potom vezme naspat. Skratka musia mat istotu, ze ty sa po rodicovskej dovolenke do rakuska vratis. Alebo v rakusku musi robit tvoj manzel.
O differenzzahlung ziadas v rakuskej poistovni, musis vyplnit tlacivo co sa bezne vyplnuje na Kinderbetreuungsgeld (da sa stiahnut z internetu) a musis zdokladovat v akej vyske na slovensku dostavas ten rodicovsky prispevok, a este su tam potrebne asi nejake dokumenty, ale to uz nemam zistene co presne, lebo u mna vysvitlo ze narok na differenzzahlung nemam, kedze nemam prislub od zamestnavatela ze ma zoberie naspat. tak som to uz dalej ani nezistovala.

Dufam, ze sa z toho vyznas a ze som ti s tym aspon trochu pomohla :)
11.03.2015 17:26
simonasamuel
Príspevkov: 3
Ahoj..ja mam otazocku..som v 6.mesiaci...zatial mi dal gynekolog jeden papier do prace s datumom na matersku kedy idem...ten na wochengeld mi da automaticky?? aby som to stihla vybavit??ok..potom o to poziadam znova..ale kedze obaja robime s manzelom v rakusku budem poberat vsetko v plnej sume v rakusku,ze??iba vybavim rodny list...prelozim..
13.03.2015 09:17
Anni369
Ahojte. Prosím vás o radu. Manžel začal pracovať v Rakusku, takže ja aj moja dvojročná dcerka sme sa presťahovali s ním. Sme teda prihlásene na prechodnom pobyte a budeme tu aj poistené pod ním. Na Sk som poberala príspevok 203 eur.....ale mi povedali ked manžel začne pracovať v AT tak im mám nahlásiť tuto zmenu do 8 dní...a potom prichádzam o tie peniaze. Môžem si tu v Rakusku požiadať o ten príspevok ked chcem ešte s malou do troch rokov zostať doma? Mám naň nárok? Lebo ako tehotná som pracovala v Taliansku. Na akom urade sa to tu dá zistiť, alebo požiadať? Som blízko pri Badene bei Wien. Dakujem za odpovede.
09.04.2015 15:10
ivett
Od: Trenčín
Príspevkov: 50
Dobry den Anna-Maria,dufam ze sa k Vam moja sprava dostane,kedze mate zakazane tie sukromne,skusim sem :) chcela som sa spytat,ci ste v situacii,ze mate prechodny pobyt v At,alebo vobec nie,iba tam pracujete? Ja pracujem v At od aprila a rozmyslame nad babatkom,ale nikde sa neviem dopatrat,ci by som mala narok na to Differenzzahlung aj v pripade,ze mam trvaly iba na Sk,muz takisto aj pracuje na Sk...pp. ak Vam to neprekaza,ozvite sa mi do spravy, budem Vam velmi vdacna,kedze ste si tym celym papierovanim nedavno presla. Vopred srdecna vdaka,ak si najdete cas ;) pekny den i.
10.12.2015 10:24
muchlinka
Príspevkov: 4
Dobry den, podelim sa s mojou skusenostou, pracovala som, byvam vo Viedni a mam 3-mesacneho chlapceka. Prve po porode sa musi ist po rodny list na prislusny Standesamt podla toho vktorom Bezirku je porodnica, tu mozete aj dieta hned prihlasit-vyplnit Meldezettel. Rodny list sme v 18. Bezirku dostali dvojmo druha cast vroznych reciacg cizevsme nedavali uz prekladat. Aby ste dostavali aj 8 tyzdnov po porode Wochemgeld potrebuje poistovna rodny list dietata plus sa dieta automaticky v poistovni cez vas poisti, karticka poistenca pride postou. Od Finanzamtu sme dostali list co este chyba ktore podklady na Familienbeihilfe. Na ziadost o Kinderbetreunugsgeld v poistovni potrebujete nasledovne:
1. Rodny list dietata
2. Meldezettel vas a dietata
3. "Mitteilung über Bezug der Familienbeihilfe vom Finanzamt" cize to potvrdenie od danoveho
4. "Anmeldebescheinigung bei EU/EWR Bürgern" - Kind
5. Vase o potvrdenie o pobyte - bod 4 ale tyka sa vasho pobytu
6. Wochengeldbestätigung - dostanete od WGKK ak poslete rodny list
Problem bol bod 4! Kedze zahladit na cudzinecky urad aby sa dostalo to potvrdenie sa da len s pasom slovenskym a tento distanete jedine so slov. rodnym listom trvalo to 2mesiace. O slov. rodny list poziadate tu na velvyslanectve alebo na matrike na sk. Rodny list slovensky vybavuje jediny urad pri ministerstve vnutra SR. U nas trval 2 mesiace, kvoli tomuto bola ziadost o Kinderbetreungsgeld nekompletna peniaze mi nevyplatili, dostanem to spätne. Poisteni sme ale tiez tento cas neboli co som zistila az u lekarky kedze mal mat maly Mutter Kind Pass Untersuchung. Zaplatili sme za vysetrenie 70 eur, poistovna preplati ked dodame chybajuce podklady.
Bez pasu sa neda ani na sk vycestovat.
Tolko moja skusenost.
17.12.2015 11:50
a_s27
Muchlinka, Aké dokumenty treba na anmeldebescheinigung pre dieťa? a aké dokumenty od vás pýtal Finanzamt?
07.01.2016 12:58
muchlinka
Na Anmeldebescheinung treba:
- Anmeldebescheinung oboch rodicov
- Heiratsurkunde - prelozeny sobasny list
- Pas dietata
- Geburtsurkunde dietata + Meldetzettel
Zo vsetkeho kopie treba odovzdat, originaly treba mat zo sebou.
Finanzamt:
- Gebursurkunde dietata
- Meldezettel dietata
- Anmeldebescheinung rodicov, dietata
- Antrag treba na Finanzamte vyplnit

Dolezite: Poistovna-WGKK vyzaduje "Vereinbarung über die Karenz" - cize dohoda zo zamestnavatelom ako dlho zostavate na materskej doma. Toto musi zamestnavatel poslat na WGKK - priamo na Kundencenter ohladom KBG vid Email dole, u mna to neurobili, chybalo to.
Takisto im treba poslat na mail kopie z MKP - vysetrenia.

Este Kontakt na prislusne Kundencenter WGKK:
Kundencenter Kinderbetreungsgeld
Andreasgasse 3 1070 Wien
Mo-Fr 07-1430/18
Telefon
0043 1 60122 14070
Fax
0043 1 601 22-1481
kckbg@wgkk.at
25.01.2016 10:51
barborenka28
ahoj anna-maria,velmi by mi pomohlo keby sme sa spojili.mne totizto rakusania tvrdia ze nemam narok na Kinderbetreuungsgeld,lebo nemam trvaly pobyt v Austrii.vsetky podmienky som splnila aj ziadost na variantu dlzku 2roky som som vyplnila a poslala ale vyratali mi smiesne peniaze,necele 3eura na den!!!.som zufala ,som sama matka kt.,vychovava dietatko,(to sa zmenilo po pôrode) a nemam uz dalsie peniaze,kedze na tie z Rakuska cakam uz dlho.pretelefonovala som z uradmi uz min. 300hodin,ale vzdy som dostala odpoved ze sa to riesi a ze potrebuju doklady zo slovenských uradov atd.
uz fakt nwm na koho sa obratit,a ty si jedina ktoru som nasla ,co detailne popisuje cely môj postup.......môj pripad............s tym ze mna zamestnavatel do prace vezme.
dakujem za odpoved ak sa budes unuvat budem neskutocne stastna.(mozes mi napisat aj na mail renata.ka28@gmail.com)
Renata:(
27.02.2016 21:53
MartyMcGreg
Ahojte Mamicky. Chcel by som sa spýtať, ci mi vie niekto povedat aka je vyska vyzivneho na dieťa pre momentalne nezamestaneho Otecka tu v Rakusku? Prosim o radu. Pripadne nejaky kontakt na RechtsAnwalta. Dakujem
23.02.2017 09:51

icon