Diskusia

rasta
Príspevkov: 6
Zdravim, som tu novy, neviem co sa patri, tak skusim takto zhurta:

Potrebujem zistit, co vsetko je potrebne vybavit pri nastupe do prace v Rakusku, ako a kde to vybavit. Pracovat budem tam, byvam v BA, budem kazdy den dochadzat.

Ide hlavne o zdravotnu poistovnu - neviem kedy (pred podpisom zmluvy, po podpise, po nastupe?) sa mam prihlasit do rak. zdrav. poistovne. Neviem do akej. Staci sa mi potom odhlasit zo slovenskej priamo na mieste? Potrebujem vypisovat nejake formulare a/alebo priniest nejake doklady?

Po prestupe do rak. zdr. poistovne - potrebujem si tam najst lekara alebo mozem mat lekara stale v Bratislave?

Co so socialnou poistovnou. Tusim ze pri vypovedi ma z nej nejako odhlasi moja aktualna firma a do rakuskej by ma mala prihlasit tamojsia firma. Je to tak? Potrebujem tam este nieco riesit? Alebo sa mam odhlasit aj z nasej soc. poistovne osobne?

Na vyplatu asi potrebujem rakusky bankovy ucet, co?

Mozem vyuzit Pendlerpauschale, ked nemam trvaly pobyt v Rakusku? Ak dochadzam z BA, mal by som mat teoreticky narok na velky pausal, ci?

Je este nieco ine, co je treba vybavit? Cital som aj o nejakej ohlasovacej povinnosti na ich uradoch, ale neviem ci sa ma to tyka (som programator, neviem ci ma tato informacia nejaky vyznam :) ).

Mozno by pomohol aj nejaky link k tematike. Nieco som nasiel, ale je to popisane dost vseobecne (snazim sa usetrit cas a popytat sa detaily - kedy, kam, s cim ist a co vybavit - niekoho, kto to uz riesil).

Dik za vsetky informativne odpovede :)
[Naposledy editoval rasta, 31.08.2013 01:34]
31.08.2013 01:12
hary01
Príspevkov: 12011
Pride Materholm poradi Ti...je to blavak a pendluje tiez do Viedne :blink:
31.08.2013 09:08
Viktor81
Príspevkov: 106
https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/193/Seite.800600.html tam si to mozes precitat
31.08.2013 09:29
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
rasta:
Ide hlavne o zdravotnu poistovnu - neviem kedy (pred podpisom zmluvy, po podpise, po nastupe?) sa mam prihlasit do rak. zdrav. poistovne. Neviem do akej. Staci sa mi potom odhlasit zo slovenskej priamo na mieste? Potrebujem vypisovat nejake formulare a/alebo priniest nejake doklady?
Nemusis vediet, nova firma Ta automaticky prihlasi v zdravotnej (rakuskej) poistovni.

Co so socialnou poistovnou. Tusim ze pri vypovedi ma z nej nejako odhlasi moja aktualna firma a do rakuskej by ma mala prihlasit tamojsia firma. Je to tak? Potrebujem tam este nieco riesit? Alebo sa mam odhlasit aj z nasej soc. poistovne osobne?
Nie, Tvoja aktualna firma Ta nikde odhlasovat nebude,to si budes musiet vybavit sam. A najlepsie sa odhlasis, ked tampojde sosobne a vypytas si aj potvrdenie o odhlaseni.

Na vyplatu asi potrebujem rakusky bankovy ucet, co?
Sa dohodnes so sefom. Das IBAN, nemal by to byt problem.

Mozem vyuzit Pendlerpauschale, ked nemam trvaly pobyt v Rakusku? Ak dochadzam z BA, mal by som mat teoreticky narok na velky pausal, ci?
Ano, narok na pendlerpauschal mas. Malý.

Je este nieco ine, co je treba vybavit? Cital som aj o nejakej ohlasovacej povinnosti na ich uradoch, ale neviem ci sa ma to tyka (som programator, neviem ci ma tato informacia nejaky vyznam :) ).
Nuz, logicke by bolo uvazovat tak, ze ked pendlujes, nemusis sa prihlasovat k trvalemu pobytu. A mozes byt aj murar.

Dik za vsetky informativne odpovede :)
Neni zac.
31.08.2013 10:47
rasta
@heavy, @Viktor81: Dik za odpovede.

Este by som potreboval doplnit/potvrdit nejake detaily:

Zdravotna poistovna - zamestnavatel ma do nej prihlasi, po nejakom case dostanem E-Card. Dostanem to postou na adresu trvaleho bydliska? Potom by som sa mal ist odhlasit zo zdravotnej poistovne, ano? Alebo mozem aj predtym, s pracovnou zmluvou ako potvrdenim?

Dalej, ak chcem chodit k lekarke v BA (ked mi bude zle, nechce sa mi trepat za hranice), potrebujem si z rakuskej(?) zdrav. poistovne vypytat nejaky formular E106(cisla si nepamata, doguglim), oni mi ho poslu postou (?) a ja s tym mam ist do svojej byvalej (alebo vtedy este aktualnej?) zdravotnej poistovne. SK poistovna mi da nejaky doklad a s tym pojdem k svojej lekarke? Je tento postup cely v poriadku?

Ked budem prihlaseny s tym formularom EXXX na slovesnku, mozem tu chodit k akemukolvek lekarovi? Keby som bol z nejakeho dovodu PN, ako to riesit? Niekde som cital, ze v Rakusku neberu potvrdenia od SK lekarov, ale ze to potvrdenie sa tam da niekam poslat na nejaky urad (na aky?) a ten urad posle nejake oficialne rakuske potvrdenie mojmu zamestnavatelovi - je to tak?

Socialna poistovna - tam teda netreba riesit nic ine, iba sa osobne odhlasit? V Rakusku vsetko vybavi zamestnavatel? Odhlasit sa treba po podpise zmluvy alebo po nastupe do prace? (mam silny pocit ze po nastupe do prace nebudem velmi stihat uradne vybavovacky :) )

K ohlasovaniu - viem ako je uvazovat logicky :) Ide o to ze som cital na tejto adrese
iconCitovať:
http://mojerakusko.sk/informacie/co-treba-vybavit-pri-nastupe-do-prace-v-rakusku

toto:

iconCitovať:

Budete za prácou do Rakúska dochádzať?

Niekedy nie je potrebné, aby ste sa kvôli práci presťahovali do Rakúska. Ak ste rozhodli naďalej bývať na Slovensku a do práce v Rakúsku pravidelne dochádzať, vzniká vám napriek tomu povinnosť prihlásiť adresu miesta svojho pobytu na oddelení evidencie občanov na polícii, obecnom, alebo obvodnom úrade do 3 dní od trvalého usadenia sa. Do 3 dní treba nahlásiť každú zmenu bydliska. Po prihlásení vám bude pridelené osobné registračné číslo. Nájdete ho na vašom potvrdení o registrácii.

Len to je cele sformulovane, akokeby to Madar pisal, tak som vlastne nepochopil, ci sa to tyka trvaleho pobytu alebo dochadzania.

Je toto vsetko? Uz nic ine nie je treba vybavovat?

Dik este raz za ochotu.
[Naposledy editoval rasta, 31.08.2013 12:26]
31.08.2013 12:13
heavy
iconrasta:

Budete za prácou do Rakúska dochádzať?

Niekedy nie je potrebné, aby ste sa kvôli práci presťahovali do Rakúska. Ak ste rozhodli naďalej bývať na Slovensku a do práce v Rakúsku pravidelne dochádzať, vzniká vám napriek tomu povinnosť prihlásiť adresu miesta svojho pobytu na oddelení evidencie občanov na polícii, obecnom, alebo obvodnom úrade do 3 dní od trvalého usadenia sa. Do 3 dní treba nahlásiť každú zmenu bydliska. Po prihlásení vám bude pridelené osobné registračné číslo. Nájdete ho na vašom potvrdení o registrácii.

No, ja teda neviem, ale, podla mna je to uplna volovina. Preco by Ta mali prihlasit v evidencii obyvatelstva, ked nebyvas vo Viedni? To ako keby si sa isiel prihlasit na matriku v BA, ze zijes v Budapesti. Nelogicke.
Inak, ja ani neviem o ziadnom registracnom cisle, nikdy som o tom nepocul a nikdy som ho nikde nepotreboval...
Pre Teba je dolezite, ze budes prihlaseny v zdravotnej poistovni a na danovom urade...
31.08.2013 18:08
heavy
rasta

Este by som potreboval doplnit/potvrdit nejake detaily:

Zdravotna poistovna - zamestnavatel ma do nej prihlasi, po nejakom case dostanem E-Card. Dostanem to postou na adresu trvaleho bydliska? Potom by som sa mal ist odhlasit zo zdravotnej poistovne, ano? Alebo mozem aj predtym, s pracovnou zmluvou ako potvrdenim?
Dostanes ju na adresu, ktoru udas zamestnavatelovi ako trvale bydlisko. Co sa tyka odhlasenia zo slovenskej poistovne, pockal by som, az budes mat zmluvu vo vacku, eventualne az zacnes pracovat. Tych par dni co sa budu Tvoje poistenia prelinat, nehra ulohu.

Socialna poistovna - tam teda netreba riesit nic ine, iba sa osobne odhlasit? V Rakusku vsetko vybavi zamestnavatel? Odhlasit sa treba po podpise zmluvy alebo po nastupe do prace? (mam silny pocit ze po nastupe do prace nebudem velmi stihat uradne vybavovacky :) )
Nuz, ja by som sa isiel osobne odhlasit do slovenskej poistovne, aj s dokladmi (e-card), ze si poisteny v Rakusku. A hlavne, vypytal si to potvrdenie. Pri tom ich bordeli sa Ti totiz moze stat, ze Ta budu viest ako poistenca-neplatica a potom to budu vymahat. Takze, preto to potvrdenie o odhlaseni z poistovne.
Ak sa to da, urob to aj online a odloz si konverzaciu.

Co sa tyka lekarov, na to Ti snad odpovie niekto iny, ja s tym skusenosti nemam.
31.08.2013 18:17
rasta
dakujem za info
01.09.2013 00:17
hary01
Rasta presne ako heavy pise...odhlasit sa na zdravotnej a socialnej poistovni je dolezite...ja ked som odchadzal v decembri 2003 bol som na oboch tychto instituciach sa odhlasit ..dal som im kopiu prac.zmluvy z Nemecka a kopiu prac.povolenia...heavy ty si raz pisal,ze si si so zdravotnou poistovnou uzil...tym ze si emigroval nestihol si sa odhlasit a potom sli po Tebe...;)
[Naposledy editoval hary01, 01.09.2013 13:32]
01.09.2013 08:28
martinw
Príspevkov: 1946
iconhary01:
Rasta presne ako heavy pise...odhlasit sa na zdravotnej a socialnej poistovni je dolezite...ja ked som odchadzal v decembri 2003 bol som na oboch tychto instituciach sa ohladit..dal som im kopiu prac.zmluvy z Nemecka a kopiu prac.povolenia...heavy ty si raz pisal,ze si si so zdravotnou poistovnou uzil...tym ze si emigroval nestihol si sa odhlasit a potom sli po Tebe...;)

pozor na mirecka, on sa bol v roku 2003 ohladit, dokonca na oboch instituciach :blink: :scared: :w00t:
01.09.2013 10:15
heavy
iconhary01:
Rasta presne ako heavy pise...odhlasit sa na zdravotnej a socialnej poistovni je dolezite...ja ked som odchadzal v decembri 2003 bol som na oboch tychto instituciach sa odhlasit ..dal som im kopiu prac.zmluvy z Nemecka a kopiu prac.povolenia...heavy ty si raz pisal,ze si si so zdravotnou poistovnou uzil...tym ze si emigroval nestihol si sa odhlasit a potom sli po Tebe...;)

Presne tak. Ze som sa neodhlasil zo zdravotnej poistovne. V roku 1988. Asi som tam mal ist a povedat: Mila pani, odhlasujem sa z poistenia, idem do Rakuska a uz sa nevratim... Ono to znie ako sranda, ale, oni to fakt mysleli vazne, ze som sa mal odhlasit. Oni maju take smernice a basta. ;)
01.09.2013 17:08
hary01
Heavy a potom to ako skoncilo?Na VSZP chceli od Teba Heavy kopiu politickeho azylu z r 1988 z Rakuska ako dokaz?
01.09.2013 18:21
heavy
Si pipi? To ich vobec nezaujimalo, musel som si zobrat pravnika, aby som sa ubranil... proti statu nemas bez pravnika ziadnu sancu...
01.09.2013 18:40
hary01
Som pipi :D ..ako to dopadlo nakoniec?vyhral si to?

Pozeral som serial koniec velkych prazdnin...povedz heavy ake to bolo v uteceneckom tabore pri Viedni?Atmosfera pribehy...rozne osudy...to ci mi vypravali emigranti tak v Mnichove to bolo riadne divoke v penzione pre utecencov...vecina slovakov ziadala o Kanadu Ameriku,ale ked sa dozvedeli aky je tam zivot skrtli to a prosili oto aby dostali azyl v zapadnom Nemecku...nakoniec sa aspon tym dvom ktorych ja poznam aj podarilo...;)
01.09.2013 18:51
heavy
a odkial sa dozvedeli, aky je tam zivot? :blink:
01.09.2013 20:42