Diskusia

heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
iconstrajana:

ja patrim k tym, ktori si jednoducho povedali, ze budu dodrziavat zakony, sice neusporia 4.000, ale tym padom sa nemusia ani vzrusovat nad nejakymi logickymi zakonmi ;)

No, ten zakon ma nieco do seba a taha sa celou spolocnostou, samozrejme. Predstav si, ze by ten zakon nechali padnut... par stovak Slovakov by si vydychlo, ale na druhej strane by urcite niekolko tisic Rakusanov prihlasilo auta na SK, alebo by ich rovno na SK kupili, aby usetrili. O peniaze by prisiel stat, poistovne, predajcovia aut atd.
10.05.2013 23:44
strajana
Od: wels
Príspevkov: 2793
iconheavy:
iconstrajana:

ja patrim k tym, ktori si jednoducho povedali, ze budu dodrziavat zakony, sice neusporia 4.000, ale tym padom sa nemusia ani vzrusovat nad nejakymi logickymi zakonmi ;)

No, ten zakon ma nieco do seba a taha sa celou spolocnostou, samozrejme. Predstav si, ze by ten zakon nechali padnut... par stovak Slovakov by si vydychlo, ale na druhej strane by urcite niekolko tisic Rakusanov prihlasilo auta na SK, alebo by ich rovno na SK kupili, aby usetrili. O peniaze by prisiel stat, poistovne, predajcovia aut atd.

ale tym padom sa nemusia ani vzrusovat nad nejakymi logickymi zakonmi :love:
11.05.2013 00:01
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
a preto rad sledujem tuto nekonecnu debatu...;)
11.05.2013 08:48
Juraj81
Príspevkov: 1
iconMaturin:
maymo1982 - no veru riadna telenovela... Ja mám služobné auto SK firmy, kde pracujem, manžel detto. Zatiaľ sa nás všetky policajné hliadky pýtali, či to je Firmenfahrzeug a po kladnej odpovedi sa ešte opýtali, či je firma moja, alebo tam pracujem. Po odpovedi, že firma nie je moja, ale pracujem pre ňu, ma nechali tak. Naozaj dúfam, že sa konečne stanovia jasné pravidlá na európskej úrovni, lebo najhoršie čo môže byť je, ak štát sám vytvára stav právnej neistoty a ešte na tom profituje... Ja so sebou nosím v aute teraz nejaký judikát Európskeho súdneho dvora a aj ich rakúskeho Finanzgerichtu, kde sa hovorí, že pri firemných autách netreba nič prehlasovať. A ešte nejaké vyjadrenie z ministerstva dopravy, že v mojom prípade môžem používať auto v Rakúsku na SK špztkách rok, pričom ak prekročím hranicu, lehota plynie odznova...

Zdravim,
Viete mi prosim poslat ten judikat ESD aj z toho Finanzgerichtu?

Diky moc
24.05.2013 14:08
wssk
Príspevkov: 396
iconmartinw:
iconwssk:

koupit auto jinde proto, ze vyjde o 4000€ levneji?

no zlavu dosatnes i tu na auto, ked vies vyjednavat. dalej tych 4000 usporis na prepise, nova dani, a pokutach i s prebytkom.

martinw, ty uz mas ten prepis za sebou? jak dlouho to trva a kolik je kolem hoto litani? :)
27.05.2013 08:55
komat44
Príspevkov: 2
Dobry den
som novy v Rakusku, a este novsi na tomto fore. Prestudoval som co sa dalo o slovenskych SPZ a rakuskom trvalom pobyte, precital nazory a komentare, asi som mal tusaka :scared:
byvame vo Wolfsthali, pred par tyzdnami pocas povodni ma X krat zastavili pred dedinou policajti, ze kam idem, ak idem do hainburgu, ze musim ist z druhej strany. povedal som ze Wolfsthal a X-1 krat ma pustili bez problemov. Akurat raz som nadabil asi na nespravneho policajta, ktory hadam 10 aut s rakuskymi SPZ pustil dalej a mna si odstavil. Chcel meno, kam idem, adresu, si tam mam trvaly pobyt. Zatial som v klude, az zrazu ze chce aj papiere od auta a komu patri auto atd atd. uz som citil ze je zle, ale co uz, tak som mu dal technicak, ze auto je na leasing a na SK firmu. kedze moja nemcina je na urovni jeho anglictiny tak som si ln domyslel, ze mu asi ide o tie NOVA dane a veci s tym spojene.. A bohuzial, predvcerom mi v schranke prikvitla pozvanka z financneho uradu v Brucku z ktorej som akotak vycital ze mam sa dostavit a doniest papiere od auta ktore pouzivam v AT.
cital som rozne nazory ako sa zachovt, nemam v umysle sa vyhybat niecomu ak je na to zakonny dovod, ale v pripade ze naozaj su pochybnosti a vie mi niekto z vlastnej ci cudzej skusenosti poradit, ako sa zachovat, dajte prosim vediet. Bavime sa tu o NOVE, alebo naozaj aj nieco ine? Popripade potvrdit ci vyvratit pravdivost tvrdenia ze ak je v rodine jedno auto s NOVA danou zaplatenou, dalsie netreba, Resp. ty boli spominane urcite prejudikaty a pod, je sanca my ich poskytnut? samozrejme ak je zaujem, budem vsetkych priebezne informovat kam som sa prepracoval.
Len pre doplnenie - s autom do AT nechodim denne, ale pravidelne. Ci sa to niekomu paci alebo nie, byvanie v AT mam cisto ako "noclaharen". cely den sme aj s manzelkou v Bratislave, syn chodi do skoly v BA. moj email ak sa niekto zlutuje:D - gabrielmatter@hotmail.com
27.06.2013 17:24
martinw
Príspevkov: 1946
iconkomat44:
Dobry den
som novy v Rakusku, a este novsi na tomto fore. Prestudoval som co sa dalo o slovenskych SPZ a rakuskom trvalom pobyte, precital nazory a komentare, asi som mal tusaka :scared:
Bavime sa tu o NOVE, alebo naozaj aj nieco ine? Popripade potvrdit ci vyvratit pravdivost tvrdenia ze ak je v rodine jedno auto s NOVA danou zaplatenou, dalsie netreba, Resp. ty boli spominane urcite prejudikaty a pod, je sanca my ich poskytnut? samozrejme ak je zaujem, budem vsetkych priebezne informovat kam som sa prepracoval.
Len pre doplnenie - s autom do AT nechodim denne, ale pravidelne. Ci sa to niekomu paci alebo nie, byvanie v AT mam cisto ako "noclaharen". cely den sme aj s manzelkou v Bratislave, syn chodi do skoly v BA. moj email ak sa niekto zlutuje:D - gabrielmatter@hotmail.com

ked to pouzivate ako noclaharen, nemali ste si nahlasit trvaly pobyt. nejde len o nova dan. pride este pokuta z policie 100-2350E podla nalady + zaplatit nova dan + rakuske znacky a prepis, rakusky technicak, pickerl... cca 450-600e dalsich. a + ta nova dan a potom mesacne platit cca +-100E poistku a cestnu dan.
27.06.2013 18:56
TommyBrunn
Príspevkov: 202
iconkomat44:
Ci sa to niekomu paci alebo nie, byvanie v AT mam cisto ako "noclaharen". cely den sme aj s manzelkou v Bratislave, syn chodi do skoly v BA. moj email ak sa niekto zlutuje:D - gabrielmatter@hotmail.com

vec je podla mna jednoducha - odhlasit trvaly pobyt. Ked od rakuskeho statu nic nepoberate nevidim dovod pchat sniclakom do gagora peniaze za poistenie, NOVu a podobne.
27.06.2013 21:10
martinw
iconTommyBrunn:
iconkomat44:
Ci sa to niekomu paci alebo nie, byvanie v AT mam cisto ako "noclaharen". cely den sme aj s manzelkou v Bratislave, syn chodi do skoly v BA. moj email ak sa niekto zlutuje:D - gabrielmatter@hotmail.com

vec je podla mna jednoducha - odhlasit trvaly pobyt. Ked od rakuskeho statu nic nepoberate nevidim dovod pchat sniclakom do gagora peniaze za poistenie, NOVu a podobne.

ibaze ked ho uz nacapali. teraz mu uz nepomoze ho odhlasit myslim. bude musiet vsetko vybavit a potom odhlasit
27.06.2013 21:44
komat44
Príspevkov: 2
Co sa tyka AT SPZ, technicaku a pod- neviem si dost dobre predstavit ako s tymto bude suhlasit leasingovka. Ako som pisal, auto je firemne na leasing. Ak dojde pokuta, dam vediet..
Rad by som opatovne poprosil ci je sanca dostat od niekoho nejaky pravdivy pribeh/judikat ( ak nejaky naozaj existuje) ako sa s tymto vysporiadali. Uz som to spominal- ak je na to co odo mna chcu zakonny dovod, tak to nebudem dalej riesit. Pokial ovsem je to na sposob "ako sa ktory policajt a ktora uradnicka zobudi a rozhodne" tak sa planujem branit.
30.06.2013 08:12
Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1230
02.07.2013 00:06
jokice
Príspevkov: 12
Caute,

prosim o radu,

Pracujem v Lizi a hned po 3 tyzdnoch mi prisla do roboty financna policia mi presetrovat auto. Asi ma niekto natrel lebo je to cudne ze ma hned nasli po 3 tyzdnoch. Situacia je takato.

V Rakusku pracujem ako Freelancer a taktiez pracujem pre jednu slovensku s.r.o - cku. Mam od nich auto ktore vlastny tato slovenska s.r.o - cka ktora ma na to auto lizing teda to auto neni moje a tym padom ho nemozem prepisat na AT znacky. Tato s.r.o cka mi prenajima toto auto do rakuska. Viem ze mesiac nanom mozem jazdit ale co potom? Prehlasit to auto nemozem. Ako je to s tou s.r.o - čkou mozem natom aute jazdit alebo nie? Diky vsetkym za radu lebo nerad by som prisiel o papiere ked to auto neni moje. :)
02.07.2013 19:23
martinw
iconjokice:
Caute,

prosim o radu,

Pracujem v Lizi a hned po 3 tyzdnoch mi prisla do roboty financna policia mi presetrovat auto. Asi ma niekto natrel lebo je to cudne ze ma hned nasli po 3 tyzdnoch. Situacia je takato.

V Rakusku pracujem ako Freelancer a taktiez pracujem pre jednu slovensku s.r.o - cku. Mam od nich auto ktore vlastny tato slovenska s.r.o - cka ktora ma na to auto lizing teda to auto neni moje a tym padom ho nemozem prepisat na AT znacky. Tato s.r.o cka mi prenajima toto auto do rakuska. Viem ze mesiac nanom mozem jazdit ale co potom? Prehlasit to auto nemozem. Ako je to s tou s.r.o - čkou mozem natom aute jazdit alebo nie? Diky vsetkym za radu lebo nerad by som prisiel o papiere ked to auto neni moje. :)

po xxx-te. pokial mas tu trvaly pobyt, ich nezaujima ,ci je to auto tvoje alebo nie, ked si tu nahlaseny dlksie ako mesiac. a uz duplom nie ci je to leasing. a ja som mohol prehlasit i pri leasingu bez problemov. to je blba vyhovorka, moja leasingovka to nedovoli. tak pech. vetsina ludi si to len mysli, ze nedovoli,ani sa nepopytaju.
02.07.2013 20:47
jokice
Príspevkov: 12
Caute,

Mam auto BMW 525XD, r.v 2011, 220 koni, kedze auto je na firmu s.r.o a chcem ho mat na slovenskych SPZ. Co mam urobit? Staci zaplatit NOVA dan a cestnu dan a mozem normalne legalne jazdit? Lebo s financnej policie mi neodpisali konkretne a ja neviem ani slovo po nemecky iba anglicky a napisali mi ze si mam zohnat prekladatela a ist tam. Ak vie niekto tak co musim urobit aby som mohol jazdit legalne po AT na sl. SPZ. V rakusku mam prechodny pobyt. Potrebujem vediet len ake doklady si mam doniest zo SVK a co vsetko budem platit. DIk
21.07.2013 23:49
strajana
Od: wels
Príspevkov: 2793
iconjokice:
Caute,

Mam auto BMW 525XD, r.v 2011, 220 koni, kedze auto je na firmu s.r.o a chcem ho mat na slovenskych SPZ. Co mam urobit? Staci zaplatit NOVA dan a cestnu dan a mozem normalne legalne jazdit? Lebo s financnej policie mi neodpisali konkretne a ja neviem ani slovo po nemecky iba anglicky a napisali mi ze si mam zohnat prekladatela a ist tam. Ak vie niekto tak co musim urobit aby som mohol jazdit legalne po AT na sl. SPZ. V rakusku mam prechodny pobyt. Potrebujem vediet len ake doklady si mam doniest zo SVK a co vsetko budem platit. DIk

Mily Jokice,

to,co ty chces, je nerozhodujuce. Pokial mas (akykolvek) pobyt v AT, a pracujes tu (ci uz ako zivnostnik, alebo zamestnanec), zasadne nemas inu moznost ako nahlasit auto na AT SPZ, ak ho tu chces pouzivat.
(samozrejme, existuju vynimky, napr.ak mozes dlhodobo preukazat, ze sem dochadzas za zakazkou napr. len 2x mesacne na par dni a tvoj stred zivotneho zaujmu je na SK)....
22.07.2013 14:44