Diskusia

PCnity
Od: Bruck an der Leitha
Príspevkov: 2
Hello

Rad by som sa kratko pridal do tejto temy, nakolko tu nebolo uplne jasne definovane ako to teda je. Moja situacia je nasledovna:
*Auto patri Slovenskej s.r.o.cke s ktorou mam len externy vztah
*Trvaly pobyt mam v AT
*Fulltime pracujem v AT
*Auto parkuje kazdy den na svojich vyhradenych miestach v AT, na slovesnko chodim pomenej
=> Z toho vyplyva ze mam "centrum zivota" v rakusku.

Na jednej strane mam info ze firemnych aut sa to netyka, na strane druhej mam info ze na tom nezalezi koho auto je, dan za neho mam platit ja.
Na oficialnych strankach som sa k informaciam o takejto situacii nedporacoval, na finanzamte sa zase pytat radsej nechcem :)

Za rady/akykovelk input dakujem.
LG
28.08.2012 16:13
vroni
Príspevkov: 576
iconPCnity:
Hello

Rad by som sa kratko pridal do tejto temy, nakolko tu nebolo uplne jasne definovane ako to teda je. Moja situacia je nasledovna:
*Auto patri Slovenskej s.r.o.cke s ktorou mam len externy vztah
*Trvaly pobyt mam v AT
*Fulltime pracujem v AT
*Auto parkuje kazdy den na svojich vyhradenych miestach v AT, na slovesnko chodim pomenej
=> Z toho vyplyva ze mam "centrum zivota" v rakusku.

Na jednej strane mam info ze firemnych aut sa to netyka, na strane druhej mam info ze na tom nezalezi koho auto je, dan za neho mam platit ja.
Na oficialnych strankach som sa k informaciam o takejto situacii nedporacoval, na finanzamte sa zase pytat radsej nechcem :)

Za rady/akykovelk input dakujem.
LG

Problem bude ten "externy vztah" (co to je?) Zamestnanci sro maju vynimku, pri ostatnych robia obstrukcie. Formulka "nezalezi na tom, koho auto to je" plati len pri sukromnych autach. Za auto srocky dan sice platit nebudes, ale nakolko si danovo prislusny v At, musis platit Sachbezug za uzivanie firemneho auta (lebo je evidentne vyuzivane aj na sukromne ucely)
28.08.2012 20:44
Rudiger
Príspevkov: 4180
iconvroni:

Problem bude ten "externy vztah" (co to je?) Zamestnanci sro maju vynimku, pri ostatnych robia obstrukcie. Formulka "nezalezi na tom, koho auto to je" plati len pri sukromnych autach. Za auto srocky dan sice platit nebudes, ale nakolko si danovo prislusny v At, musis platit Sachbezug za uzivanie firemneho auta (lebo je evidentne vyuzivane aj na sukromne ucely)

Vroni - myslím si, že FA v Rakúsku nema čo zaujímať, že on využíva auto aj na súkromne účely - to je v riešení DU na SVK - kedže je to Slovenska s.r.o a neplatí v Rakusku ziadne dane môže toto skúmať nanajvýš DU na SVK. Takze v tomto prípade nemajú Rakúšania V RÁMCI ZÁKONOV na toto auto nárok ;) Ak sa mýlim , rád si vypocujem tvoje vyjadrenie B)
[Naposledy editoval Rudiger, 28.08.2012 21:45]
Šťastie spočíva v tom, že urobíš šťastnými ľudí, s ktorými žiješ.
28.08.2012 21:38
vroni
No, lenze on tu ma fulltime job a podla vlastneho vyjadrenia sa zdrzuje vacsinu roka v At. Teda je tu aj danovo prislusny. Sachbezug by mal byt plateny tam, kde plati dan z prijmu, preto sa pytam, co je externy pracovny vztah.... Sachbezug vzdy "plati" zamestnanec, nie firma. Na Kfz dan samozrejme Rakusania narok nemaju, ta sa tyka firmy.
28.08.2012 23:36
PCnity
Od: Bruck an der Leitha
Príspevkov: 2
Tak nakolko mam prijem len v AT (zamestatny v tej s.r.o. nie som, je to len rodinna firma a dostavam 1 Euro rocne odmenu za sluzby), musel by som tu do danoveho rpiznania to auto asi zaradit. To vsak riesit nebudem, tam je relativne mala pravdepodobnost zabrdania do tejto tematiky.

Trochu som dnes hladal a nasiel som zaujimavy clanok http://portal.wko.at/wk/format_detail.wk?stid=503974&angid=1 konkretne sekcia:
iconCitovať:

Auch Angestellte oder Vertreter, die im Inland Tätigkeiten verrichten, bei denen sie ein Fahrzeug mit ausländischen Kennzeichen zur Verfügung gestellt erhalten, können legal nur ein Monat (in Ausnahmefällen zwei Monate) das ausländische Fahrzeug für ihre Arbeit verwenden.

Z toho mam taky pocit ze aj zamestatnci na slovesnku s SK sluzobnym autom mozu legalne v rakusku auto pouzivat maximalne 1 mesiac (pripadne po predlzeni lehoty 2). Zajtra sa vsak posnazim to telefonicky prediskutovat pramo s WK pre Niederösterreich, pretoze mam pocit ze tym myslia rakusku firmu a nie slovensku.
28.08.2012 23:37
vroni
iconPCnity:
Tak nakolko mam prijem len v AT (zamestatny v tej s.r.o. nie som, je to len rodinna firma a dostavam 1 Euro rocne odmenu za sluzby), musel by som tu do danoveho rpiznania to auto asi zaradit. To vsak riesit nebudem, tam je relativne mala pravdepodobnost zabrdania do tejto tematiky.

Trochu som dnes hladal a nasiel som zaujimavy clanok http://portal.wko.at/wk/format_detail.wk?stid=503974&angid=1 konkretne sekcia:
iconCitovať:

Auch Angestellte oder Vertreter, die im Inland Tätigkeiten verrichten, bei denen sie ein Fahrzeug mit ausländischen Kennzeichen zur Verfügung gestellt erhalten, können legal nur ein Monat (in Ausnahmefällen zwei Monate) das ausländische Fahrzeug für ihre Arbeit verwenden.

Z toho mam taky pocit ze aj zamestatnci na slovesnku s SK sluzobnym autom mozu legalne v rakusku auto pouzivat maximalne 1 mesiac (pripadne po predlzeni lehoty 2). Zajtra sa vsak posnazim to telefonicky prediskutovat pramo s WK pre Niederösterreich, pretoze mam pocit ze tym myslia rakusku firmu a nie slovensku.

Jo, lenze to plati pre situacie, ze tu firma ma sidlo (filialku) a zamestnanec tu pouziva auto na pracu. Ak nim dochadza domov, tak je prenho toto pravidlo nacisto irelevantne. To iste v pripade, ze jeho praca v krajine je jednorazoveho, kratkodobeho ci prechodneho charakteru ( nie sezonny pracovnici ale napriklad montaz novej kuchyne, softwaru , domu atd)
29.08.2012 21:37
Rudiger
Príspevkov: 4180
Aj tvoj pripad ( a nie len tvoj - poznam ďalšie ) je len dôkazom, že Rakúšania sami NEVEDIA ČO CHCÚ A MÔŽU - jedného dňa sa možno niekto nastve poriadne a napíše rovno na slovenské zastupiteľstvo vo Wien a pod tlakom sa bude musiet zacat jednať a riešiť
PS: Rád sa pridam :thumbup:
Šťastie spočíva v tom, že urobíš šťastnými ľudí, s ktorými žiješ.
06.09.2012 15:25
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
iconmaymo1982:

Do dnes, 06.09.2012 som od nikoho nič nedostal, nikto mi nevolal, nikto ma nehľadal. Nastalo ticho. Neviem či je to to ticho pred búrkov, alebo ticho už na furt..

rakuske mlyny melu pomaly, ale isto... zda sa, ze tu je nejake pravne vákuum, ktore z pozicie sily vyuziva (zneuziva) statna moc...
06.09.2012 17:28
maymo1982
Od: Sankt Roman bei Schärding
Príspevkov: 9
hmm.. pokiaľ som tu nebol zamestnaný, (pred 21.5.2012) mal som tu v rakúsku živnosť a moje pracovné výkony som v fakturoval mojej firme na SK. Všetko oficiálne, tak ako má byť. Tým pádom to bolo moje "firemné auto" naozaj.
Asi týždeň na to, ako sme sa sem presťahovali, som sa bol sám informovať na Finanzamte, čo a ako je to tu s importom, pretože tíma na slováci.at ohľadom slovenských ŠPZ sa dajako "zacyklila" až som sa v nej stratil..
Tučný pánko s fúzkami sa ma ochotne ujal. Vysvetlil som mu podrobnosti o lízingu, o tom ako mi slovenská firma poskytla auto ako ich externému pracovníkovi na základe mojej živnosti, o nemožnosti auto prepísať na držiteľa pokiaľ je v lízingu usw usw.. Pánko mi na to všetko povedal toľko, že pokiaľ zaplatím u nich NOVU a budem platiť ročne KFZ-Steuer, môžem si ponechať ŠPZky a bude to v ich očiach v poriadku. Čo mi však na to povie BH, to mi povedať nevedel.
Ak si to, čo mi bolo zdelené, trocha nafúknem, tak v modelovej situácii, keby som bol externým pracovníkom dajakej veľkej slovenskej firmy, ktorá má vozový park v hojnom počte, môže kľudne nastať to, že ak sa môj "zamestnávateľ" rozhodne, že mi dá každé dva mesiace iné auto, vznikne mi tu zhruba každých 60 dní povinnosť, zaplatiť za auto NOVA poplatok a daň.
V praxi to vypadá potom tak, že zhruba každý druhý mesiac prídem o výplatu, len aby som Finanzamt "sýty".
Popravde, tento argument som mal nachystaný pre prípadnú policajnú kontrolu do momentu, pokiaľ som sa tu riadne nezamestnal. To už by sa ako firemné auto ťažko vysvetlovalo. Preto som zvolil metódu s "doplatením lízingu".
Aký efekt to celé vôbec bude mať, uvidíme.. Každopádne, poštovú schránku denne otváram so stiahnutým zadkom..
07.09.2012 10:21
maymo1982
Tak.. a je to za mnou...
Koncom októbra som obdržal zásielku z Finanzamtu v ktorej bola vypočítaná NOVA na emoje ex-auto, (ktoré bolo mimochodom ešte v septembri predané na SK po doplatení lízingu) vo výške 475 EUR. (Bolo to to auto s ktorým ma niekedy v july zastavil policajt neďaleko môjho domu)
Nadejal som sa. že pokiaľ im ukážem fakúru za predaj vozidla z mojej firmy na autobazár, tak sa tým všetko uzavrie. Fúzatý pánko, alias NOVA-expert, ma upokojil, keď mi povedal jednu vetu: "Je úplne jedno, že to auto už nie je viac v rakúsku a že som neni jeho majiteľom,.. NOVA je splatná, nakoľko to auto tu jazdilo viac ako mesiac". Tým to z jeho strany zhaslo. Nepomáhalo ani poukázanie na to, že pred týždňom som tu bol a prihlasoval som na seba auto dovezené z nemecka a nechal som v ich kase 880 EUR. Povedal že on o tom vie, vidí to v mojej zložke a že sekera za moje pôvodné auto ostáva splatná.
Tak som mu položil moju poslednú otázku dňa: či neexistje dajaká právna výnimka a či tú NOVU musia platiť naozaj nakomplet všetky autá s cudzou značkou.
Nahol sa nad stól, prepol lakte, natrčil hlavu smerom ku mne a "hochdojčinou" pekne vyartikulovanou mi povedal, že jedine Dienstfahrzeuge platiť NOVU nemusia, ale aj to len v prípade, že je od vozidla je vedená Fahrtenbuch s preukázateľnými Dienst.- a Privatkilometrami.
V tom som splanul ako fakľa a rozhodol som sa vyložiť karty na stôl. Nenápadne som sa mu priznal, že tá firma, ktorá je držiteľom vozidla, je vlastne moja firma a ešte donedávna som to auto využíval sko pracovný nástroj na prac. cesty po EU. Pánka hrozne zaujímalo, do akej miery bola tá moja firma aktívna,.. či to nie je celé len dajaký "papierový" odrb, alebo dačo podobné. Požiadal ma, aby som mi proniesol "knihu jázd" a dajakú firemnú agendu že sa na to skúsi pak pozrieť.
Sadol som do auta, vybehol domov, naložil do kufra 6 šanónov a mazal späť. Už keď ma videl prichádzať k jeho kancelárii, už sa chytal za čelo.
Vysypal som mu to všetko na stôl a šli sme pekne po poriadku. Faktúry na vstupe, výstupe, objednávky, kniha jázd, doklady za tankovanie.. proste všetko.
Chlapík sa začal konečne správať normálne. Požiadal ma, aby som mu vyhotovil kópie z knihy jázd a pokutu anuluje.
Asi o 3 ni neskôr mi prišiel Gutschrift na 475 EUR a vec sa uzavrela.

Začiatkom decembra som obdržal papier z BH, že mám nahlásiť meno vodiča, ktorý dňa toho a toho na ceste tej a tej viedol to a to motorové vozidlo.
Zamýšľal som sa nad sebou, či som niekde nešiel prirýchlo, alebo som niekde zle neparkoval, no nič ma nenapadlo. Šiel som teda na BH zistiť o čo ide.
Úradník na BH vo veku asi 19 rokov sa ma usadil do kresla a suptil. Vytiahol na mňa dne fotky, ako parkujem s autom stojím pred domom a dve kolesá mi stoja na chodníku. Ostal som vykukaný, lebo keď som si to všetko v hlave spätne premietol, jednalo sa presne o ten deň, kedy som letel z Finanzamtu domov pre šanóny. Preto som stál na chodníku, aby som ich menusel vláčiť v rukách až na parkovisko. V tom mieste kde som stál je konkrétne zákaz státia, no nestál som tam dlhšie ako 4 minúty. Niekde medzi druhou a treťou minútou vybehol sused z domu oproti (je to dobrovolný policajt, Bauer, ktorý sa na tomto bohomzabudnutom konci Rakúska rozhodol zobrať spravodlivosť do svojich rúk) a vyhotovil dve fotografie.
Na to som chlapcovi povedal, že však to nevadí, že som tam stál, veď po chodníku sa dalo ešte v pohode prejsť, aj s kočárom pre dvojičky. Na to som mu mierne dvihol mandle a hlasným pisklavým hlasom mi oznámil, že "v rakúsku, tak sko v každej inej krajine v EU je PRÍSNY zákaz parkovania na chodníku a nech sa nerobím, že také veci neovládam"..
No po pravde, ostal som zaskočený. Povedal som mu, že ja som si robil vodičák na Slovensku a že tam asi máme iné predpisy. Zase zapískal, že to si on teda určite nemyslí, že aj na Slovensku platí to čo v rakúsku... Tak doooobreee.. nehádal som sa a sklopil som uši. (potom ma napadlo, že na slovensku sa na chodníku parkovať môže, pokiaľ tam ostane XY voľnoho miesta.. ale asi to už neplatí)
Hodil teda moje iniciály do kompu a v rámci toho, ako sa chcel ubezpečiť o mojej "bezúhonnosti" v rakúsku, mu tam vyhodilo pár mesiacov starú vec ohľadom pokuty na neprehlásenie vozidla (220 EUR) kde som síce napísal odvolanie a vo veci sa konať prestalo, ale nebola uzavretá. Takže sme otvorili novú kapitolu našej debaty.

Na záver sme si vzájomne sľúbili, že pokiaľ mu pošlem vyjadrenie z FA, že je vec uzavretá, tak on uzavrie ten svoj spis a tým budem v očiach BH bez akéhokoľvej prietupku a on mi sľúbil, že nakoľko je to "blbé parkovanie" mojim prvým prietupkom v Rakúsku, dvihne nad hlavu vyrovný prst a uzavrieme to napomenutím.
Naše sľuby sme dodržali a všetko je tým pádom vyriešené.

Tých, ktorý tu píšu, "mňa ešte nechytili, se*iem na nich", "veď ja poviem toto a hento a to zaberie", "mne kamoš policajt povedal...", obdivujem ich guráž a pevné nervy..

Koniec mojej NOVA telenovely.
09.01.2013 13:53
Ahola
Príspevkov: 84
iconCitovať:
potom ma napadlo, že na slovensku sa na chodníku parkovať môže, pokiaľ tam ostane XY voľnoho miesta.. ale asi to už neplatí

Pokial viem, tak to pplati stale, co vsak plati v AT, netusim :love:

Inak v akom bezirku sa o vsetko stalo?
09.01.2013 15:34
heavy
Tak to parkovanie na chodniku, to je vylozene bratislavsky unikat
09.01.2013 18:48
heavy
iconAhola:

to, co je vsade na svete normalne, neparkovat na chodniku... dokonca ani daleko od chodniku, maximalne na sirku pneumatiky...
09.01.2013 18:50
kifo
Príspevkov: 5
Maymo1982 díky za podelenia sa s osobnou skusenosťou, napísal si to jasne a podrobne...parada. Také príspevky maju hodnotu, lebo sú užitočné. Ja som trafená hus a gágam, v zaverej tvojej NOVA novely bolo niečo, že "kamoš policajt mi povedal..." ...tak to boli moje slová.

Iba to znovu všetko upresním.

Čítal som na nete aj v tlači - ešte pred odchodom do rajchu, že ked bývaša robíš v rajchu, musíš auto posatviť na ich značky a to aj ked nie je tvoje. Ja tu mám normálnu robotu, celoročnú, riadne papierovo ošetrenú, mám e-card, byvam tu v podnajme...všetko v richtigu. Čiže by sa dalo povedať že "centrum životných zaujmov" mam v rajchu.

1. mám NEBENWOHNSITZ, čiže nie HAUPTWOHNSITZ. - pre istotu mam v kaslíku v aute výstrižok z rakuskych novín kde je na tuto temu članok a kde sa jasne hovorí, že všetky tieto procedúry musí absolvovať človek s Hauptwohnsitzom. Bestätigung der Meldung, kde je napísané "Wohnsitzqaulität - Nebenwohnsitz" si zvyknem tiež pribaliť...aj ked myslím že oni to majú v compoch tiež.
2: auto je otcove - rovnaké priezvisko, rovnaká adresa. Čital som tu prispevok že niekto ma svokrove auto - ok, ale svokor ma pravdepodobne ine priezvisko a možno aj inú adresu, rakusky poliš netuší že ty XY si zaťom pána AB, čiže pre nich je to cudzí človek a tak sa v tom možu povrtať - asi je fakt dobré to splnomocnenie.
3. Auto je na otca písané v roku 1998 - evidentne nejaký ten pátek predtým než som tu začal robiť, takže nevzniká podozrenie, že som si tu zarobil na auto a aby som sa vyhol plateniu nahlasil som ho na tatka na SK.

Na základe tohoto rakusky policajt povedal, že ak ma zastaví bežná kontrola - teda nie taká čo by ma namerala že idem rýchlo - ale bežná námatková a ja som nič neporušil, papíre mám v poriadku, povinnu vybavu tiež...atd, tak by to malo byť OK. A tak aj bolo, to som tu už spomínal, zastavili ma cajti, pozrel na papiere, ŠPZ a dovi. Čiže to čo kamarat policajt povedal, to aj ďalší policajt o 150 km ďalej a o pol roka neskôr urobil.

Možno, že keby mal za riťou štáb ORF s kamerou alebo že keby robili šťáru na cudzie značky tak to cele dopadne ináč. Možno mal dobrý deň...boh vie. Ja len píšem čo som zažil na vlastnej koži.Ja chapem že asi ťažko by som im dokazoval, že občas si auto vypožičiam od tatka aby som si previezol nejaké veci, že ak niekto niekde videl to auto parkovať tak to tu bol na ňom moj otec na návšteve a pod. Ale taktiež si myslím že oni by ťažko dokazovali že tomu tak nebolo. Ktovie.

Takže mi z toho vychádza, že BEŽNÚ cestnú kontrolu zaujíma - čo sa týka tejto záležitosti - či máš trvalý alebo aký máš vlastne pobyt, či je to tvoje auto alebo teda na koho je písané a ak je to auto rodinneho prislušníka, kedy bolo na neho napísané.

Nerobím tu machra akože mne sa nemôže nič stať. Ak sa mi stane, tak vám to samozrejme všetkým oznámim aby ste sa poučili na cudzích chybách. Ale zatial ťukám na drevo :D

P.S. Policajti si vraj v takýchto prípadoch všímajú aj dialničnú známku - aj ked ťa nezastavia na dialnici. Takže nie je moc vhodné mať tam nacapenú ročnú. ja si pre pokoj v duši kupujem dvojmesačnu.
09.01.2013 18:58
maymo1982
iconAhola:
iconCitovať:
potom ma napadlo, že na slovensku sa na chodníku parkovať môže, pokiaľ tam ostane XY voľnoho miesta.. ale asi to už neplatí

Inak v akom bezirku sa o vsetko stalo?

Bezirk Schärding. A4780
10.01.2013 10:29