Diskusia

Choď na stranu 1Choď na stranu 012Choď na stranu 2Choď na stranu 2
molnart
Príspevkov: 3
Ahojte, viem ze o tejto teme tu bolo uz dost popisane, ale nenasiel som vyhovujucu odpoved, tak som si dovolil zalozit novu temu.

Je tu niekto, kto mi vie pomoct s danovym priznanim v rakusku? Situacia je nasledovna:

Od Marca 2009 do Oktobra 2010 som pracoval v Rakusku v jednej firme (teda ziadna zivnost, ani opatrovatelstvo). Firma vsak nezapezpecovala vypocet dane pre zamestnancov, ale vsetcia boli povinny si dane priznat a vypocitat sami. Kedze ja som mal pocas rokov 2009 a 2010 prijmy aj zo slovenska, poradili mi pragmaticku cestu: prijmy na slovensku si priznam na slovensku, prijmy z AT v rakusku, takto mi v podstate staci podat pomerne nekomplikovane danove priznanie v oboch statoch.
Kedze podla rakuskych zakonov je 5 rocne obdobie na priznanie dane (aspon tak mi povedali miestni), neponahlal som sa ani s danovym priznanim za rok 2009, reku vybavim si to naraz z 2010 (kedze v rakusku som dlhsie byt neplanoval).

Teraz by som rad spravil aj rakuske danove priznanie za roky 2009 a 2010, ale som v tom dost strateny... Rakuske ministerstvo financii prevadzkuje system finanzonline, ktory by mal sluzit presne na toto, ale v podstate moje vazby na rakusko (cislo socialneho poistenia, prechodne bydlisko, atd.) uz zanikli, takze sa tam neviem ani prihlasit.

Bol by som vdacny za akukolvek pomoc alebo typ

Dakujem
28.02.2011 21:47
martt
Príspevkov: 377
Mas za tie roky Lohnzettel?
Co Ti vlastne strhavali? Nejak sa mi nezda, ze by si zamestnanec mal pocitat dane sam ani o takom pripade neviem.
Bol si zamestnanec alebo nejakou inou formou (anpr. Selbstständig a pisal si Honorarnoten...).
Ako to je s odvodmi - platili ich ci nie?

Ja som bol v 2000/2001 chvilu sebstständig a vyplnit to bolo jednoduche - prijmy a vydaje som napisal na extra papier, vysledok po odcitani do normalneho Jahresausgleichu a finanzamt to uz spocital. Kedze som to tiez podal po niekolkych rokoch, tak som platil nejake sankcne percenta (nie vela).
03.03.2011 16:15
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
Ano, 5 rocne obdobie tam je na priznanie dani, ale, pokial FA citi nejake Euro od Teba, bude Ta pisomne otravovat, aby si priznanie podal. Tych 5 rokov nie je od nich ziadna velkorysost, ale ich ochrana, aby si si nahodou po 10 rokoch platenia dani nespomenul, ze Ti ma vlastne FA vracat peniaze za nieco, napriklad za to, ze mas rodinu a pracujes sam.
03.03.2011 16:33
Jeanny77
Príspevkov: 1584
sam si pocitat dane???
bol si Freier Dienstnehmer?
1. ak ano tak by sa ti danove uz davon ozvalo a ta vyzvalo podane danove priznani.. pokial tvoj byvaly zamestnavatel podal
E18
2. ak to nepodal tak on zanedbal svoj povinnosti, ale to neznamena ze danove podat nemusis ...

napis list na danovy urad (podla bezirku kde si vtedy byval) a nezabudni pridat kopiu Pasu a terajsiu adressu zo ziadostou na Finanzonline Zugang
03.03.2011 18:06
molnart
Príspevkov: 3
pardon zle som sa vyjadril, resp. po tom ako som to napisal tak sm este vyhladal nejake informacie. ano, bol som normalne zamestnany, odvody sa mi normalne strhavali z vyplaty. Jahreslohnzettel mam ale iba za rok 2010, predpokladam ze ten za rok 2009 poslal zamestnavatel na finanzamt ku koncu februara ako to vyzaduje zakon (bola to seriozna firma takze v tomto smere obavy nemam). Ja v podstate ani nie som povinny podat danove priznanie, lenze tam budem mat slusny preplatok, ktory by som mal rad naspat (kedze pocas obidvoch rokov som pracoval iba 10 mesiacov).

Medzitym som pisal aj na finanzamt ze ako postupovat v mojom pripade, aj mi odpisali. V podstate nie je problem poziadat o vratenie dani cez finanzonline ani ked som zahranicny, zadrhel je vsak tom, ze registracne udaje posielaju ako RSa brief, ktory sa posiela iba v ramci rakuska a treba to prebrat osobne. Takze cele to vidim na to, ze budem musiet na nejakeho rakuskeho znameho vystavit vollmacht, aby ten RSa brief prebral a poslal mi to....
03.03.2011 20:13
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
Preco si nevytlacis formular a neposles ho vyplneny na FA postou?
03.03.2011 21:24
miriamvallo
Príspevkov: 13
ahoj.
ja som v tej istej situacii ako ty. potrebujem vyplnit danove priznanie sama. bola som na finanz. a vypýtala som si kod, cez ktory sa mozem prihlasit a danove vyplnit.povedali ze mam vyplnit formular L1. mam vsak problem, kde co vyplnit a napisat.
VIETE MI PROSIM NIEKTO POMOCT?
Dakujem Miriam
13.06.2013 13:53
arena
Príspevkov: 44
A si zamestnana alebo selbständig?
Mas od Firmy Jahreslohnzettel alebo nie?
13.06.2013 14:13
miriamvallo
som zamestana a od Firmy mam Jahreslohnzettel.
dakujem
13.06.2013 14:57
arena
Tak by to nebolo byt tazke, tie polia na ich stranke, co treba vyplnit, su oznacene podobne, ako na Jahreslohnzettel (aspon teda ja to tak mam na mojom Jahreslohnzettel). A ked sa pomylis, tak Ti to vyhodi nejaku hlasku. Skusila si to? Mne sa to zdalo celkom blbovzdorne, ale naposledy som to videla pred rokom a prihasovacie udaje u seba nemam, takze sa na to neviem kuknut.. MAs aj nejake ine polozky okrem Jahreslohnzettel (odpocitatelne, napr. komercne poistenie atd.)?
13.06.2013 15:03
miriamvallo
problem je, ze je tam vela info co chcu vypisat a moja nemcina je na tom dost zle. skusala som to, ale bojim sa, ze to pokazim. nemam ziadne odpocitatelne polozky
13.06.2013 15:14
arena
co konkretne nerozumies? a ten anonymny vypocet si si vyskusala? tam si mozes vyskusat ten vypocet bez toho, aby si nieco pokazila...
13.06.2013 15:23
miriamvallo
aky vypocet?mozes mi prosim ta poslat link?
a comu nerozumiem? no mne to tam otvorilo asi 100 policok. neviem ktore mam vyplnit a ktore nie.
13.06.2013 17:37
miriamvallo
ten anonymny vypocet som nasla a je tam vsetko co v tom co mam vyplnit, ale ked kliknem na tie okienka kde je napisane bearbeiten neviem, ktore z nich mam vypisat
13.06.2013 17:57
arena
toto je link na vypocet
https://finanzonline.bmf.gv.at/fon/
13.06.2013 21:52

Choď na stranu 1Choď na stranu 012Choď na stranu 2Choď na stranu 2