Diskusia

icon
agira
Príspevkov: 1
ahojte, kedze urady same maju bordel a nikde nic presne nestoji napisane, je tu mamicka co je alebo Bola na materskej, robi v AT, ma tam trvale bydlisko aj s dietatom ale otec dietata robi na SK? potrebujem info lebo som zu zufala, dakujem
25.10.2016 20:34
Janelicious03
Príspevkov: 7
ahojte, ma niekto aktualne skusenosti ako sa presne v tomto pripade postupuje? vdaka :)
12.08.2019 09:55
annaw
Príspevkov: 2
iconJanelicious03:
ahojte, ma niekto aktualne skusenosti ako sa presne v tomto pripade postupuje? vdaka :)

Čo konkrétne chceš vedieť? Ak pracuješ v AT tak Kinderabsetzbetrag je pri FBH hneď zarátané, ca. 34 EUR. Ak si to dávaš do DP, tak tiež nie je problém.
Slovenské daňový bonus na dieťa a v AT je rôzny a tým pádom vedia obaja rodičia žiadať v 2 rôznych štátoch. Ten kto pracuje na SVK tak tam a ten kto v AT tak tu.
19.08.2019 18:22
Janelicious03
iconannaw:
iconJanelicious03:

Čo konkrétne chceš vedieť? Ak pracuješ v AT tak Kinderabsetzbetrag je pri FBH hneď zarátané, ca. 34 EUR. Ak si to dávaš do DP, tak tiež nie je problém.
Slovenské daňový bonus na dieťa a v AT je rôzny a tým pádom vedia obaja rodičia žiadať v 2 rôznych štátoch. Ten kto pracuje na SVK tak tam a ten kto v AT tak tu.

Vdaka :) no mna zaujima ako sa ziada o KBG v tomto pripade...mozem zaziadat o rodicovsku pre oboch aj v AT, ak tu pracujem len ja? alebo si svoju cast ziada manzel sam na SR? ak su mozne obidve moznosti je niektora z nich vyhodnejsia? samozrejme by na rodicovsku nastupil az po ukonceni mojej casti...
20.08.2019 09:07
annaw
Aha, tak to je teda iné.

Ty myslíš Kinderbetreungsgeld, teda rodičák. Pretože Kinderabsetzbetrag je úplne čosi iné.
1. Ak pracuješ ty v AT a partner na SVK, tak sa žiada v oboch štátoch. Prvoradý štát na vyplatenie je SVK (práca otca) a Rakúsko dopláca zvyšok.
AT vypláca KBG 6 mesiacov spätne od podania žiadosti.
Na to aby začali spracúvavať žiadosť je potrebne tiež na Finazamt požiadať o FBH - Familienbeihilfe (rodinné) a keď budú schváleno doposlať toto potvrdeni na poisťovňu.
2. Ak ty pracuješ v AT a partner je na úrade práce, vtedy ide celá suma z AT. Do žiadosti sa dávajú obaja rodičia.

Teraz je Karenz prepočítana na dni, najkratšia je 365 dní a najdlhšia max 851.

Ale pozor, ak si požiadaš o 851 dník, tak po 2 r. je potrebné vrátiť sa späť aby bol vyplatený zvyšok alebo mať zo zamestnávateľkom Karenzvereinbarug - dohoda o predlžení Karenz.
Môžeš potom zvyšné mesiace žiadať aj na partnera - on bude žiadateľ avšak podmienka je potom opätovné nastúpenie do práce.

V prípade, ak v žiadosti o KBG napíšeš že v AT nechceš obnoviť pracovnú činnosť či už tpp alebo živnosť, tak ti poisťovňa môže zamietnúť vyplatenie KBG alebo v prípade priznania ich vymáhať späť.

Ak si na FB odporúčam skupinu Ako si vybavím Wochengeld, FBH, KBG.
20.08.2019 21:15
Janelicious03
ano ide mi cely cas o KBG :) o Kinderabsetzbetrag nebola nikde rec, zadavatelka tejto temy tiez chcela info ku KBG ;)
no problem je ten ze kazdy mi hovori nieco ine, ty si uz asi stvrta co to opat inak pise, takze som z toho jelen...
zabudla som napisat ze zijeme obaja v AT takze ja to chapem tak ze rodicak by mal ist primarne odtial - preto neviem ci si manzel o svoju cast musi ziadat aj na SR alebo to mozem urobit uz ja v prvotnej ziadosti tu...po 2 rokoch max sa samozrejme planujem vratit do prace a s dietatom by ostal on...
21.08.2019 09:38
annaw
iconJanelicious03:
ano ide mi cely cas o KBG :) o Kinderabsetzbetrag nebola nikde rec, zadavatelka tejto temy tiez chcela info ku KBG ;)
no problem je ten ze kazdy mi hovori nieco ine, ty si uz asi stvrta co to opat inak pise, takze som z toho jelen...
zabudla som napisat ze zijeme obaja v AT takze ja to chapem tak ze rodicak by mal ist primarne odtial - preto neviem ci si manzel o svoju cast musi ziadat aj na SR alebo to mozem urobit uz ja v prvotnej ziadosti tu...po 2 rokoch max sa samozrejme planujem vratit do prace a s dietatom by ostal on...

Ani neviem ako som prišla na Kinderabsetzbetrag :w00t: :lol:

Ďakujem asi nikomu nič nevraví. Ale čo už.

Pbráďte na Arbeiterkammer, tam všetko do detailu zodpovedajú (telefonicky / termín) a čo tak cenknúť na poisťovňu? Tam informujú tiež. A na FB je skupina ako si vybavím Wochengeld, FBH, KBG tam sa toto rozoberá denno denne.
02.09.2019 09:37

icon