Diskusia

icon
mimuška
Príspevkov: 0
Ahojte, viete niekto nieco o celkovom vrateni dani z Rakuska?? je taka moznost?
Ako je to v Anglicku ze ti vsetko vratia ale nemozes sa tam vratit pracovat az po 5 rokoch
dakujem
18.11.2017 18:46
annaw
Príspevkov: 2
Aké celkové dane máš na mysli?? Ty si môžeš spätne 5 rokov požiadať o vrátenie daní.
20.11.2017 10:22
mimuška
Príspevkov: 0
Ked podavas danove priznanie vratia ti len vascsiu cast dani ktore si platil nie celu sumu.
Mala ciastka im este zostane. A v anglicku sa da poziadat o celkove vratenie ze ti vratia celu sumu ale s tym ze sa tam nemozes vratit pracovat az po piatich rokoch. Tak sa pytam ci nieco take existuje aj v AT.
iconannaw:
Aké celkové dane máš na mysli?? Ty si môžeš spätne 5 rokov požiadať o vrátenie daní.
21.11.2017 12:15
janaka
Príspevkov: 5969
iconmimuška:
Ked podavas danove priznanie vratia ti len vascsiu cast dani ktore si platil nie celu sumu.
Mala ciastka im este zostane. A v anglicku sa da poziadat o celkove vratenie ze ti vratia celu sumu ale s tym ze sa tam nemozes vratit pracovat az po piatich rokoch. Tak sa pytam ci nieco take existuje aj v AT.
iconannaw:

Anglicko nie je Rakusko a naopakB)
aky problem je zavolat si na finanzamt a opytat sa priamo tam;)
21.11.2017 12:18
niko0000001
Od: Ganserndorf
Príspevkov: 75
Od a v FY 2017 roku sa dańové zúčtovanie vykonáva automaticky.
Predtým bolo potrebné si o neho požiadať a doložiť nárok na odpočet, inak sa nič nedialo.

To ale neznamená, že sa na to treba spoliehať, lebo ak mám náklady, ktoré sú uznateľné (napríklad niektoré pravidelné platby ako mobil, či iné, .... minimálne 1 uznajú), môže byť výhodnejšie podať samostatne daňové priznanie a požiadať o výpočet a môže mi byť vrátené podstatne viac, než pri paušálnom výpočte.
Niko
22.11.2017 06:39
pali
Príspevkov: 419
iconniko0000001:
To ale neznamená, že sa na to treba spoliehať, lebo ak mám náklady, ktoré sú uznateľné (napríklad niektoré pravidelné platby ako mobil, či iné, .... minimálne 1 uznajú)

To si asi podlahol nejakemu omylu, ze pravidelne platby (napr. za mobil) su uznatelna polozka pre Arbeitnehmerveranlagung alebo si sa nespravne vyjadril. Lebo len poplatky, ktore maju preukazatelne suvis s vykonom povolania su v tej miere uznatelne v ANV!
22.11.2017 13:31
pali
iconniko0000001:
Od a v FY 2017 roku sa dańové zúčtovanie vykonáva automaticky.
Predtým bolo potrebné si o neho požiadať a doložiť nárok na odpočet, inak sa nič nedialo.

To spominane vyuctovanie sa vykonava automaticky, len ak su splnene urcite podmienky, ze si napr. nepracoval u viac ako jedneho zamenstnavatela sucasne, nepoberal davky a pod. a ked na konci suma sumarum vychadza pozitivny vysledok. V opacnom pripade si o Arbeitnehmerveranlagung mozes (resp. v urcitych pripadoch musis, myslene ako povinnost) poziadat sam.
22.11.2017 13:38
niko0000001
Sú uznateľné, ak si práve vtedy nezamestnaný, lebo mobil používaš na hľadanie práce, detto sú uznateľné aj keď pracuješ, lebo ak nemáš služobný mobil, mal by si byť v dosahu.

To sú veci čo ti povie len Steuerberater. bol to ale len príklad,... uznajú cca 1 pravidelný náklad, ktorý má logiku a vieľ ho zdôvodniť.

Ja to mám od odborníka - lektora z ZIB čo školí pre AMS, čo nás trénoval vkurze a bol fakt znalý týchto vecí.
Niko
29.11.2017 10:15
niko0000001
Iste tam budú podmienky, ale ja som dávky poberal a prišlo mi automatické vyrovnanie a mám na darčeky.
Niko
29.11.2017 10:16
pali
iconniko0000001:
Ja to mám od odborníka - lektora z ZIB čo školí pre AMS, čo nás trénoval vkurze a bol fakt znalý týchto vecí.

Opakujem znovu - len, co preukazatelne suvisi s vykonom (ano, aj s hladanim) povolania. Ale ak Ti ten tvoj poradca nepovedal, ze v kazdom pripade musis z toho odratat privatny podiel, tak az taky odbornik nie je!
29.11.2017 17:54

icon