Diskusia

Choď na stranu 1Choď na stranu 012Choď na stranu 2Choď na stranu 2
katze
Príspevkov: 26
Zdravím,
potrebovala by som poradiť ohľadom zdravotného poistenia. Mám trvalý pobyt v SK, prechodný v AT. Pracujem na HPP na SK a pritom aj na freier Dienstvertrag a Werkvertrag v AT. Po rozhovore na Finanzamte v AT robím daňové priznanie v SK, tu teda aj platím sociálne a zdravotné. Ale pri freier Dienstvertrag platil zamestnávateľ za mňa sociálne a zdravotné odvody v AT. No a teraz mi poslali výzvu zo slovenskej zdravotnej poisťovne, že mám nedoplatok za minulý rok. To je práve to, čo som už platila v AT. Mám to zaplatiť na SK znova, teda budem platiť dvakrát to isté. Alebo čo s tým? Teraz už viem, že sa treba prihlásiť len v jednom štáte. Danke!
26.09.2012 23:00
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
iconkatze:
Teraz už viem, že sa treba prihlásiť len v jednom štáte.

Omyl. Dolezite je sa odhlasit z poistovne na SK. To si neurobila. Teraz si budes musiet vypytat z rakuskej poistovne vypis o poistenej dobe v Rakusku a pracne to tym somarom na SK dokazovat. Mas stigro, ze podla zakona mozes byt zdravotne poistena len v jednom state, takze by to mohla slovenska poistovna uznat. Ale, treba nieco robit, lebo poistovna na SK Ta bude viest ako poistenca neplatica a poslu Ti platobny vymer.
27.09.2012 09:04
marika2772
Príspevkov: 14776
iconheavy:
iconkatze:
Teraz už viem, že sa treba prihlásiť len v jednom štáte.

Omyl. Dolezite je sa odhlasit z poistovne na SK. To si neurobila. Teraz si budes musiet vypytat z rakuskej poistovne vypis o poistenej dobe v Rakusku a pracne to tym somarom na SK dokazovat. Mas stigro, ze podla zakona mozes byt zdravotne poistena len v jednom state, takze by to mohla slovenska poistovna uznat. Ale, treba nieco robit, lebo poistovna na SK Ta bude viest ako poistenca neplatica a poslu Ti platobny vymer.

ale ona má, ako píše HPP na SK, takže má toho na riešenie oveľa viac. Potrebuje si dať do poriadku, veci ohľadom podliehania príslušnosti, čiže E-101 a potom riešiť dalej.
Ale zdrav. platí len jedno a to podľa toho, kde má určenú príslušnosť. Ciže musí začať na soc. poisť. na Sk, bez tohot formulára jej nebude zdrav.poist. nič akceptovať ani na SK, ani v AT.
A ešte nerozumiem, prečo má nedoplatok, zamestnávateľ jej neplatil odvody? Teda beriem to tak, že na SK je zamestnanec.
27.09.2012 09:14
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
jaaaaj, sorac, to HPP na SK som jaksi prehliadol...;)
27.09.2012 09:21
hary01
Príspevkov: 12011
heavy..mas stigro :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
27.09.2012 09:37
katze
Zamestnávateľ v SK platil odvody, ale musím doplatiť poistné za freier Dienstvertrag, ktoré síce už bolo zaplatené v AT, ale na základe daňového priznania, ktoré si podávam na SK, musím doplatiť nedoplatok - ako SZČO. Práve preto, že som nenáhlasila v AT, že platím odvody a poistné na SK......... A keď to teraz spätne nahlásim, asi ma čaká pekná pokuta v AT....
27.09.2012 09:38
marika2772
iconkatze:
Zamestnávateľ v SK platil odvody, ale musím doplatiť poistné za freier Dienstvertrag, ktoré síce už bolo zaplatené v AT, ale na základe daňového priznania, ktoré si podávam na SK, musím doplatiť nedoplatok - ako SZČO. Práve preto, že som nenáhlasila v AT, že platím odvody a poistné na SK......... A keď to teraz spätne nahlásim, asi ma čaká pekná pokuta v AT....

neviem, či si nesedím na kábli, ale teraz mám z toho totálny guláš. Absolutne nechápem, čo na ktorej strane, máš doplatiť. Mne to príde nenormálne chaoticky napísané.
Zamestnávateľ Ti všetko platil na SK, tak tu to máš v poriadku?
Kde si SZCO????????????????????????????
V AT máš doplatiť odvody, ale ved si písala v prvom príspevku, že ich za Teba v AT platil zamestnávateľ. Prosím ťa usporiadaj to do nejakej logiky.
V AT musiš predložiť E-101, ked podliehaš slov.legislatíve, čiže máš platiť u nás odvody(príslušnosť, kde ich budeš oplatiť určuje Soc.poisť. na SK. Podáš žiadosť v mieste bydliska, s potrebnými dokladmi(priprav si nervy).
Ak Ti ju vydajú, zanesieš ju na SVA a tým končí platenie odvodov v AT, ale pokial to tam nebudú mať, majú PRAVO od Teba žiadať platenie.
Ziadne hlasenie v AT ti nepomože. Formulár Ti bude vydaný od datumu splývania zamestnaní, takže nič doplacat nebudeš a ja by som to ani nerobila, ale rýchlo konaj vo veci E-101.
Podla toho, kde Ti určia príslušnosť,tam budeš platiť. Ovplyvnujú to po novom aj nové faktory a jeden z nich je, kde máš väčší zarobok. Ak budeš platiť v AT, tak to budeš usieť doplatiť a na SK požiadaš o vrátenie. Socialne poistenie môžeš platiť v oboch krajinách, to je v poriadku. Ale, samozrejme v tej, v ktorej budeš mať prislušnosť MUSIS platit, tá druhá krajina je dobrovolná a je to na Tebe.
No dolezité je aj aký vztah zamestnaní máš, čiže:SZCO-SZCO......alebo SZCO- zamestnávatel, alebo zamestnávateľ-SZCO, alebo zamestnávatel-zamestnávatel kazdá E-101 má na kazdu kombináciu iné formy platenia odvodov.
27.09.2012 18:30
katze
Tak skúsim znova: mám trvalý pobyt v SK a prechodný v AT. Na Slovensku pracujem na HPP, zamestnávateľ za mňa pravidelne odvádza sociálne a zdravotné odvody. Zároveň som však pracovala na Werkvertrag a freier Dienstvertrag v AT. Vlastný byt mám v prenájme, preto si robím sama daňové a nie môj zamestnávateľ. Ďanové priznanie podávam na SK ako SZČO, pretože mám prenajatý byt a príjmy z Werkvertragu a freier Dienstvertragu. Toto mám overené a písomne potrvdené z Finanzamtu v AT, že dane platím v SK. No, a na základe tohoto daňového poslaného na SK do zdravotnej poistovne mi vyrátali menší nedoplatok. Všetky odvody sociálne a zdravotné z HPP platí za mňa zamestnávateľ v SK, to je v poriadku, ale podľa danového priznania mi zdravotná poistovna v SK poslala dopis, že nemám zaplatené zdravotné poistenie ako SZČO, teda nedoplatok. Keď som dnes volala na zdravotnú poistovnu v SK, povedali mi, že ako živnostník musím doplatiť. Ale ja nie som živnostník, SZČO som len preto, že mám príjem z prenájmu bytu a tam sa odvody neplatia. To mi už nevedeli povedať a po menšej konzultácii s kolegyňami vraj to musím zaplatiť. Ale ak som mala prácu na dohodu, tam sa predsa odvody neplatia ani v AT ani v SK. Ani v SVA v AT som to nehlásila, povedali mi tam osobne, že nemusím, keďže všetko platím v SK. No a ešte v tom daňovom mám uvedené aj príjmy z freier Dienstvertragu a toto mi strhali v AT automaticky z príjmu. No a tam bola tá moja chyba, že som si vtedy nevybavila formulár E 101. Teda, SK poistovni to musím platiť znova: doppelt gemoppelt:-). Teda zhrniem: všetky vedľajšie príjmy dokopy podľa danového priznania s výnimkou HPP, ktorá je zaplatená zamestnávateľom v SK. Teda príjmy uvedené v danovom priznaní z Werkvertragu a freier Dienstvertragu vraj musím doplatiť. Ale: z dohody by sa nemalo platiť nič a freier Dienstvertrag mi strhli v AT.
[Naposledy editoval katze, 28.09.2012 00:54]
28.09.2012 00:45
marika2772
Katze, tak toto je masaker na odpoved:scared: :scared: :scared: :scared: :scared: :scared: a neviem, čím skôr začať.
Nie si živnostník a si SZCO a to ako. SZCO osoba má vystavený živnostenský list predsa a podľa toho ťa zdrav.poisť oznacila za živnostníčku. Tu bude kameň urazu. Na príjem z prenájmu bytu, nemusíš mať živnosť.Mala si len jednoducho podať DP, že si mala z neho príjem.
Tiež si podala DP o zahraničnom príjme že? No a ak si SZCO, tak tieto príjmy sa síce z dane u nás vynímajú, ale platia sa z nich odvody, tak to bude tak, že tu vznikol ten nedoplatok.
No, ak máš ten živ.list na SK, budeš to musieť doplatiť.
Celé to plynie z toho SZCO, teda nie je mi jasné, či máš u nás ten živnostenský list, lebo ak ano ten Ti komplikuje celú situáciu. Na príjem z bytu ho nepotrebuješ. Daš DP z tohto príjmu hotovo.
Ci sa platia odvody v AT z práce na dohodu, neviem. Píšeš, že nie a zároveň nižšie uvádzaš, že v AT Ti všetko strhávali. Ak v AT za Teba nič nemusia platiť, ked je to na dohodu, tak E-101 nepotrebuješ, lebo nemáš platené duálne odvody.

Teda príjmy uvedené v danovom priznaní z Werkvertragu a freier Dienstvertragu vraj musím doplatiť. Ale: z dohody by sa nemalo platiť nič a freier Dienstvertrag mi strhli v AT.

To je to, čo píšem, že ak tu si vnímaná, ako SZCO, tak musíš z tohto príjmu platiť u nás odvody.Je jedno, čo to je, ale je to zahranicný príjem a ked je si tu SZCO, tak bohužial.
Bez živnostenského oprávnenia, nemôžeš byť u nás vnímaná, ako SZCO. Budeš to musieť doplatiť a opýtaj sa, ci je to doplatok len z toho zahr.príjmu, ale aj penazí z bytu. No ak si tie peniaze z prenájmu uviedla ako príjem SZCO, tak je to jasné ako facka.
Daj si do poriadku status SZCO a máš pokoj. Takto som pochopila tvoju situáciu.
28.09.2012 10:14
katze
Chybu som spravila ja pri podávaní danového na SK, keď som príjmy z Werkvertragu uviedla pod paragraf 6 namiesto paragrafu 5. Tým sa všetko vyriešilo, nie som SZČO. Podám opravné danové priznanie a malo by to byť ok.
Ďakujem za rady, super, veľmi mi to pomohlo!
Ale stále som si nie istá...
1. Za Werkvertrag zamestnávateľ v AT za mňa nič neplatil, tieto príjmy zdaním na SK a neplatím na SK žiadne sociálne ani zdravotné, teda nepotrebujem formulár E 101.
2. Kam zaradiť freier Dienstvertrag v DP na SK? Takúto formu u nás nepoznáme, je to niečo medzi Selbständig a HPP. Príjmy z freier Dienstvertragu zdaňujem na SK, avšak na rozdiel od Werkvertragu zamestnávateľ v AT tu za mňa platil sociálne i zdravotné odvody. Ak vnímam FD ako dohodu, tak neplatím na SK sociálne ani zdravotné?! Alebo tu potrebujem E 101? (Tomuto nerozumiem, je možné zaplatiť poistné v 2 krajinách, napr. z príjmu na FD v AT a z HPP na SK? Teda oddelene? Alebo ide o to, aby som neplatila poistné z jedného príjmu 2krát, teda napr. FD v v AT a zároven aj na SK?)
3. Ak uvediem v DP na SK príjmy z Werkvertragu a FD pod paragrafom 5, uvediem tam brutto príjem alebo si môžem odrátať tých 40% a uvediem tam len sumu bez 40%? Alebo je toto možné, len keby som bola SZČO pod § 6? A môžem si v § 5 odrátať zaplatené sociálne a zdravotné už platené v AT?
Ďakujem!
[Naposledy editoval katze, 28.09.2012 23:25]
28.09.2012 18:53
marika2772
Katze, odpoved som poslala na mail, lebo je to dlhé. Inak prajem pevné nervy pri behaní po soc.poisť. u nás. Je to katastrofa, ale daj vedieť, ako si pochodila.:) Dufam, že som Ti aspoň trochu pomohla.:)
28.09.2012 23:32
katze
DAKUJEM!
Mas pravdu co uradnik to iny nazor. Fakt sialene! 3 dni som telefonovala vybavovala a najviac si mi poradila ty!
Predsa este jedna otazocka. Ked uvediem prijmy z AT v DP na SK mam ich vynat? lebo potom ich nemam zdanene vobec, ani v AT ani v SK. To fakt? Nebolo by zle.....
28.09.2012 23:37
marika2772
iconkatze:
DAKUJEM!
Mas pravdu co uradnik to iny nazor. Fakt sialene! 3 dni som telefonovala vybavovala a najviac si mi poradila ty!
Predsa este jedna otazocka. Ked uvediem prijmy z AT v DP na SK mam ich vynat? lebo potom ich nemam zdanene vobec, ani v AT ani v SK. To fakt? Nebolo by zle.....

Na našich úradoch musíš byť bez chrbtovej kosti a koži na papuli, ale pozor, musíš mať prehľad za čo sa vadíš, čiže vediať o danej veci viac, ako oni sami.Ale ved som Ti to napísala.
Takže zahran.prijmy uvedieš na DP a vyjmeš. Fertig. Medzi SR a A je dohoda o zamedzení dvojakého zdanenia. V AT ich nemáš zdanené len preto, lebo tam sa príjem do 11000eur nezdanuje, ale to je interný zákon Rakuska a našich to nemusí a ani nemôže zaujímať, či si ich v AT zdanila. Ak zarobíš viac ako 11000, platíš dane.
Takže bez akáchkoľvek obáv a strachu priznať a vyňať.
Už si len dorieš DV, kde su za Teba platené tie odvody v AT,ako som ti písala. Budeš to mať komplikované na uradoch, ale držím palce.
Do správy Ti pošlem meno človeka, jeho telefon a mail.adresu na Ustredie social.poisť. v BA,čo sa týmto zaoberá a mohol by Ti pomocť.:)
[Naposledy editoval marika2772, 29.09.2012 13:09]
29.09.2012 12:22
katze
Aha, a netýka sa tých 11000 len príjmov zo závislej činnosti? Lebo Werkvertrag a DV nie sú závislou činnosťou, myslím?:confused: :confused: :confused: A na nete som našla info, že pri iných príjmoch ako je nezávislá platí hranica 2000?! Tu ale neviem , či sa tým myslí brutto alebo netto....
01.10.2012 17:41
marika2772
iconkatze:
Aha, a netýka sa tých 11000 len príjmov zo závislej činnosti? Lebo Werkvertrag a DV nie sú závislou činnosťou, myslím?:confused: :confused: :confused: A na nete som našla info, že pri iných príjmoch ako je nezávislá platí hranica 2000?! Tu ale neviem , či sa tým myslí brutto alebo netto....

myslím, že máš pravdu, ale až tak detailne rakusky systém nepoznám, ani sa ním nezaoberám, takže bud skusi TU, poradiť niekto iný, alebo sa treba pýtať nejakého DP v AT, alebo na FA.
No, aj tak platí, čo som napísala, čo sa týka platenia daní z tohto príjmu u nás. V AT si to musíš zistiť pre istotu.:)
01.10.2012 18:00

Choď na stranu 1Choď na stranu 012Choď na stranu 2Choď na stranu 2