Diskusia

Choď na stranu 1Choď na stranu 012Choď na stranu 2Choď na stranu 2
suzannie
Príspevkov: 11
Ahojte, vie mi niekto poradit, co vsetko si musim dat prelozit do nemciny, aby mi uznali v Rakusku VŠ titul Ing.Ekonomie? Je potrebne dat notarsky overit diplom? (Zajtra mam cestu do bBavy, tak by som to chcela cim skor vybavit:) Dakujem
30.07.2017 22:30
pali
Príspevkov: 419
Ide Ti o uznanie titulu alebo vzdelania? Ak len o pouzivanie titulu, na to nepotrebujes ziadne dalsie uznanie. Mozes ho pouzivat v tvare, ako Ti bol na Slovensku udeleny.
01.08.2017 10:03
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
iconpali:
Ide Ti o uznanie titulu alebo vzdelania? Ak len o pouzivanie titulu, na to nepotrebujes ziadne dalsie uznanie. Mozes ho pouzivat v tvare, ako Ti bol na Slovensku udeleny.

nie je celkom pravda, napriklad taky slovensky inzinier s VS je v Rakusku len absolvent odbornej skoly s maturitou...
Nech si necha uznat vzdelanie a podla toho bude v Rakusku pouzivat tu bezny titul... predpokladm totiz, ze si chce nechat uznat vzdelanie koli jobu, nie koli tomu, aby si ten titul vycapila na menovke na dverach bytu...

Taky Mirko ma zojgnisov plnu prdel a hovno z toho...:w00t:
01.08.2017 11:51
pali
iconheavy:
nie je celkom pravda, napriklad taky slovensky inzinier s VS je v Rakusku len absolvent odbornej skoly s maturitou...
Nech si necha uznat vzdelanie a podla toho bude v Rakusku pouzivat tu bezny titul... predpokladm totiz, ze si chce nechat uznat vzdelanie koli jobu, nie koli tomu, aby si ten titul vycapila na menovke na dverach bytu...

Taky Mirko ma zojgnisov plnu prdel a hovno z toho...:w00t:

Uznanie neznamena, ze moze potom pouzivat namiesto Ing. -> Dipl. Ing.
Na to by bola potrebna nostrifikacia, ktora v jej pripade (Studium ekonomie) nie je mozna, nakolko toto vzdelanie je uznavane podla smernic EU o vzajomnom uznavani vzdelania a tym je vylucene od nostrifikacie. Nostrifikacia je mozna, len ak tvoje vzdelanie ziskane v zahranici Ti neumoznuje automaticky pristup k povolaniu. Takze ine ako Ing. aj tak pouzivat nemoze.

A nie je pravda, ze jej vzdelanie by bolo len na urovni odbornej skoly s maturitou. Lebo pre posudenie urovne vzdelania, nie je rozhodujuci tvar titulu (Ing., a pod) ale doklad o ukonceni univerzitneho studia.
[Naposledy editoval pali, 01.08.2017 15:04]
01.08.2017 14:57
heavy
Od: Leopoldstadt
Príspevkov: 24042
ja som predsa jej vzdelanie nespochybnil... ten Ing bol len ako priklad...
01.08.2017 20:45
pitu47
Príspevkov: 11874
ste to prepasli, chlapci, ona bola v bBave vcera a dnes uz vsetko vie :)
01.08.2017 22:10
janaka
Príspevkov: 5969
iconpitu47:
ste to prepasli, chlapci, ona bola v bBave vcera a dnes uz vsetko vie :)

naopak, ona sa pytala zu spät:rolleyes:
01.08.2017 23:20
matejlintner10
Príspevkov: 0
Ahoj. Uznanie VŠ diplomu je jednoduché: na linku www. aais.at vyplníš formulár, je to link organizácie ENIC- NARIC Austria, ktorá patrí pod ministerstvo školstva. Pošleš im cez tento link v prílohe tvoje podklady a ako posledný krok zaplatíš poplatok 200 Eur. Ja som si takto dal uznať diplom z politológie. Ak by si aj v budúcnosti niečo potrebovala rád ti poradím, ak budem vedieť.
09.03.2018 11:27
anyagab
Ahoj,
Viem, ze tato diskusia je uz stara, ale snad sa este niekto ozve:) . Chcem si dat uznat titul cez AAIS. Moja otazka je ci si musim dat prelozit aj dodatky a vysvedcenia? A ak ano, musia byt aj notarsky overene alebo staci normalny preklad s peciatkou?
Dakujem
24.02.2021 08:25
Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1230
Myslim ze veci ostali ako bolo 2018 ...

iconanyagab:
... notarsky overene alebo staci normalny preklad s peciatkou?

BTW: peciatku tam da notar, alebo prekladatel? tak je to overene ... ja si myslim, ze to je OK.
26.02.2021 15:40
roland78
Ahojte,

chápem to správne, ze na uznanie slovenského titulu ( Ing. ) v Rakúsku nepotrebujem ziadne uznanie ? Mozem si ho písat v rovnakom tvare ako na Slovensku, podla paragrafu 88 Universitätsgesetz 2002 ? Na stránke www.aais.at sa uznáva iba vzdelanie , za sumu 200 Euro ? Dakujem.
27.04.2021 10:49
pitu47
Príspevkov: 11874
Roland78: slovenský titul ing. zodpovedá rakúskemu titulu Dipl.Ing. Rakúsky titul ing. je vlastne len vyšší stupeň stredoškolského vzdelania s praxou........Takže myslím si , že ho môžeš používať, ak sa mýlim , nech ma niekto opraví ;)

https://www.bmbwf.gv.at/Themen/schule/schulrecht/nostr.html#Nostrifikation
[Naposledy editoval pitu47, 20.05.2021 12:02]
27.04.2021 12:56
pali
Ano, titul mozes pouzivat v tvare, ako Ti bol udeleny na Slovensku. Pouzivanie rakuskeho ekvivalentu je trestne.
27.04.2021 23:53
Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1230
iconpali:
Ano, titul mozes pouzivat v tvare, ako Ti bol udeleny na Slovensku. Pouzivanie rakuskeho ekvivalentu je trestne.

Takze si tu v Rakusku podla teba pise absolvent STVS "Ing." ????
Tak to by bola blbost...
:huh:
28.04.2021 00:10
pali
Blbost to nie je. Presne tak to stoji v Universtitätsgesetz. Titul moze pouzivat len v tvare, ako ho ma uvedeny na diplome. Aby mohol pouzivat rakusky ekvivalent, bola by potrebna nostrifikacia. Ta vsak je pri ukoncenom studiu v ramci EU mozna len vo velmi zriedkavych pripadoch (specialne povolania, na zaklade zakonom vyzadovanych podmienok).

A ze to nie je blbost, mozes kludne resersovat rozhodnutia Landesverwaltungsgericht v podobnych situaciach, Strafe mozna do 15.000 EUR.
28.04.2021 00:31

Choď na stranu 1Choď na stranu 012Choď na stranu 2Choď na stranu 2