Diskusia

icon
Jululu
Príspevkov: 0
Ahojte,

som v takej zvláštnej situácií a potrebovala by som poradiť.
S priateľom prenajímame byt vo Viedni (on tam normálne pracuje), ja pracujem a mám trvalé bydlisko v Bratislave.
Nahlásila som si však adresu ako Nebenwohnsitz, aby som v týchto neistých korona časoch mala Meldezettel. Vo Viedni sa zdržiavam iba cez víkendy.
Myslíte, že aj v takejto situácií sa musím nutne registrovať aj na MA35?
Bola hlúposť si vôbec riešiť meldezettel? V prenajímacej zmluve k bytu však figurujem oficiálne aj ja.
Ak sa nenahlásim na MA35 dostanem pokutu? :(
Neviem presne čo robiť...

Za každú radu ďakujem

Julka
18.11.2020 15:35
Vlado
Moderátor
Príspevkov: 1230
tak myslim, ze je to spravne. Ked tu byvas tak by si sa mala zahlasit...

Grundsätzlich ist jeder, der in Österreich eine Wohnung bezieht, dazu verpflichtet, sich bei der zuständigen Behörde anzumelden. Diese Anmeldung muss binnen drei Tagen nach Einzug in die Unterkunft in Österreich erfolgen. Diese Regelung wird auch Meldepflicht genannt.
19.11.2020 00:23
janaka
Príspevkov: 5969
iconVlado:
tak myslim, ze je to spravne. Ked tu byvas tak by si sa mala zahlasit...

Grundsätzlich ist jeder, der in Österreich eine Wohnung bezieht, dazu verpflichtet, sich bei der zuständigen Behörde anzumelden. Diese Anmeldung muss binnen drei Tagen nach Einzug in die Unterkunft in Österreich erfolgen. Diese Regelung wird auch Meldepflicht genannt.

na MA35 sa riesi len Hauptwohnsitz
19.11.2020 18:51
janaka
iconJululu:
Ahojte,

som v takej zvláštnej situácií a potrebovala by som poradiť.
S priateľom prenajímame byt vo Viedni (on tam normálne pracuje), ja pracujem a mám trvalé bydlisko v Bratislave.
Nahlásila som si však adresu ako Nebenwohnsitz, aby som v týchto neistých korona časoch mala Meldezettel. Vo Viedni sa zdržiavam iba cez víkendy.
Myslíte, že aj v takejto situácií sa musím nutne registrovať aj na MA35?
Bola hlúposť si vôbec riešiť meldezettel? V prenajímacej zmluve k bytu však figurujem oficiálne aj ja.
Ak sa nenahlásim na MA35 dostanem pokutu? :(
Neviem presne čo robiť...

Za každú radu ďakujem

Julka

na MA35 sa prihlaujes len ked mas Hauptwohnsitz
Ak je Mietvertrag na tvoje meno, mala by si byt prihlasena na Hauptwohnsitz
Prenajimat byt mozes, len ak je v tvojom vlatnictve, inak to musi byt povolene v najomnej zmluve, co ale nebyva zvykom
19.11.2020 18:56
Jululu
Príspevkov: 0
Hlúpo som to napísala, moja chyba. Ja som nájomca, nie prenajímateľ. Nemám byt vo vlastníctve. Ďakujem za radu. :)

[/quote]
Prenajimat byt mozes, len ak je v tvojom vlatnictve, inak to musi byt povolene v najomnej zmluve, co ale nebyva zvykom[/quote]
[Naposledy editoval Jululu, 19.11.2020 22:58]
19.11.2020 22:42
janaka
iconJululu:
Hlúpo som to napísala, moja chyba. Ja som nájomca, nie prenajímateľ. Nemám byt vo vlastníctve. Ďakujem za radu. :)

Prenajimat byt mozes, len ak je v tvojom vlatnictve, inak to musi byt povolene v najomnej zmluve, co ale nebyva zvykom[/quote][/quote]
nemas zac;)
ak by si mala Hauptwohnsitz, tak vznika povinnost nahlasit sa na MA35 do 4 mesiacov, inak hrozi pokuta
19.11.2020 23:10
annaw
Príspevkov: 2
Je jedno či máš Nebenwohnsitz, povinnosťou je vybaviť si Anmelde. Úrad nezaujíma, že si tu len cez víkend.

Je to definované jasne:

"ANMELDEBESCHEINIGUNG FÜR EWR-BÜRGER/-INNEN
Alle EWR-Bürgerinnen/EWR-Bürger und Schweizerinnen/Schweizer, die sich länger als 3 Monate in Österreich aufhalten, müssen dies bei der zuständigen Niederlassungsbehörde binnen 4 Monaten ab dem Tag der Einreise anzeigen.

Über Antrag wird sodann, bei Erfüllung der gesetzlichen Voraussetzungen, zur Dokumentation des unionsrechtlichen Aufenthaltsrechtes eine Anmeldebescheinigung durch die Niederlassungsbehörde ausgestellt. Dabei ist nicht ausschlaggebend, ob die betreffende Person mit Haupt- oder Nebenwohnsitz in Österreich gemeldet ist!

Sollte eine Anmeldebescheinigung nicht rechtzeitig - also binnen 4 Monaten ab Einreise in das Bundesgebiet - beantragt werden, dies eine Verwaltungsübertretung darstellt und mit einer Geldstrafe von bis zu € 250,00 zu bestrafen ist."
20.11.2020 16:43
annaw
Povinnosť vybaviť Anmeldebescheinigung je aj pri Nebenwohnsitz!
Ja som bola na Nebenwohnsitz a vybaviť som si musela.

iconjanaka:
iconJululu:

Prenajimat byt mozes, len ak je v tvojom vlatnictve, inak to musi byt povolene v najomnej zmluve, co ale nebyva zvykom
[/quote]
nemas zac;)
ak by si mala Hauptwohnsitz, tak vznika povinnost nahlasit sa na MA35 do 4 mesiacov, inak hrozi pokuta[/quote]
20.11.2020 16:44
janaka
Ok, hladala som to, ale nenasla. Co je ale zaujimave, ludia, co isli na AMS sa zaregistrovat, museli byt prihlaseni na Hauptwonsitz a este aj Anmelde od nich ziadali, tak som myslela, ze aj MA35 vyzaduje Hauptw.
20.11.2020 17:53
janaka
Ja som Anmeldeb. pre seba neriesila, nepotrebujem ho.
20.11.2020 17:55
annaw
Nevadí, veď si pomôžeme navzájom. Ja som do AT prišla pred 10timi r. a vtedy som potrebovala Anmelde aj pri Nebenw., keďže ten som si dávala. A ani teraz sa to nezmenilo. Je potrebný.

iconjanaka:
Ok, hladala som to, ale nenasla. Co je ale zaujimave, ludia, co isli na AMS sa zaregistrovat, museli byt prihlaseni na Hauptwonsitz a este aj Anmelde od nich ziadali, tak som myslela, ze aj MA35 vyzaduje Hauptw.
23.11.2020 20:39
annaw
:)

iconjanaka:
Ja som Anmeldeb. pre seba neriesila, nepotrebujem ho.
23.11.2020 20:39

icon