Diskusia

Choď na stranu 1Choď na stranu 012345Choď na stranu 2Choď na stranu 5
Vierka35
Príspevkov: 109
Ahojte, viete mi niekto vysvetlit, aký je rozdiel medzi prechodným a trvalým pobytom v Rakúsku a v čom je rozdiel keby som sa, ako zdravotná sestra pracujúca v domácnosti nahlásila na trvalý pobyt v Rakúsku? Momentálne som tu hlásena iba na prechodnom pobyte. Zmenilo by sa niečo v prípade zmeny ,, prechodného ,, na trvalý pobyt?

Vopred veľmi pekne ďakujem za každé info.
21.01.2009 13:05
ervin
Príspevkov: 4
pokial viem, maju len haupt a zweitwohnsitz a nie trvaly a prechodny. Ked mas haupt, mas nejake vyhody, ktore ale ti mozu byt nanic, ked ich nevies (nepotrebujes) vyuzit. Na druhej strane, do 3 mesiacov musis preukazat, ze mas legalnu pracu a plat atd. Neviem ci aj pri zweit to musis dokazovat. Spytaj sa na meldeamte a podla toho sa rozhodni
21.01.2009 14:33
Jenna
Príspevkov: 30
neexistuje prechodny pobyt
iba hauptwohnsitz a nebenwohnsitz
pri hauptwohnsitz sa preukazujes po 3 mesiacoch, hlasis na policii ze mas prostriedky na zivobytie...

:)
21.01.2009 15:13
Vierka35
moja neznalosť, ospravedlňujem sa :

mám tzv. nebenwohnsitz
21.01.2009 15:52
darksinia
Príspevkov: 551
moj priatel zije so mnou ale ma tu nebenwohnsitz na kolko je stale na slovensku pracovne zamestnany a mozno bude aj vo svete...takze stale bydlisko zostava aj tak slovensko.
s trvalym bydliskom by doslo socialne poistenie, prehlasenie auta a podobne co sa absolutne neoplati kedze dane a vsetko odvadza na sk.

z toho co poznam tak ak tu clovek nechce zostat a chce si tu zarobit - nebenwohnsitz.ak tu chce clovek zostat -hauptwohnsitz a poriadne platit statu (tak to bohuzial je).
21.01.2009 18:07
lillyE
Od: Wien
Príspevkov: 4507
pri hauptwohnsitz sa preukazujes po 3 mesiacoch, hlasis na policii ze mas prostriedky na zivobytie...

...hlasi sa to na MA35 a nie na policii
...a musi sa to hlasit aj ked mas Nebenwohnsitz
21.01.2009 18:52
darksinia
Príspevkov: 551
a poplatok neni ziaden - aspon odo mna nic nechceli hehe :)
21.01.2009 19:28
Vierka35
Ja som už z toho hlúpa :)) keď som si otvárala v Rakúsku živnosť takisto som musela ísť jak na živnosťák atd. tak aj na cudzineckú sa prihlásiť alespoň ag. cez ktorú pracujem to tak spravila so mňou, tzv. sociálne a zdravotné platím aj tak len tzv. tie dane neodvádzam nakoľko vykazujem allias len 50 EUR na deň a nie ... xy eur na deň.

Znamená to, že ak by som sa k niekomu nahlásila i tak by sa niečo okrem tohoto zmenilo? Auto nemám :)) účet v banke mám, tie popl. čo som spomínala mesačne odvádzam tak teraz neviem, aký je tu rozdiel až na tie dane :)) Keď budem mať v Rakúsku tzv. hauptwoh. a nie nebenwohn. po koľkých rokoch môžem požiadať o rakúske občianstvo a môžem on požiadať aj keď xy ... tie požadované roky budem robiť na žL alebo je pomienka pracovať iba na HPP s prac. povolením / ešte dva roky /.
21.01.2009 23:40
lillyE
...kym budes moct poziadat o obcianstvo, bude Ti uz aj tak na nic a stoji to peniaze...niekde tu je o tom aj diskusia

...myslim,ze nie je vhodne davat si tu trvale bydlisko,pokial nemas vlastne byvanie...ked odides z AG, alebo od rodiny,kde to bydlisko mas nahlasene,potom co?

...ked si tu prihlasis trvale bydlisko,je Tvojou povinnostou, tr. bydlisko na SK odhlasit

...nemyslim si,ze je v tom nejaky rozdiel...ako som uz spominala,pokial tu nemas vlastne byvanie,neodporucala by som to
22.01.2009 00:36
Jenna
netreba si trvale bydlisko odhlasovat ak sa prihlasis tu v at na trvale. je to iba logicke, ale ja som tak neurobila.
22.01.2009 08:14
Jenna
autorka vierka,

tebe sa neoplati prihalsovat na trvale, moj nazor, nezijes u seba ani u priatela, a vobec planujes tu ostat? takze, ti staci ten nebenwohnsitz
:-)
22.01.2009 08:15
lillyE
iconCitovať:
netreba si trvale bydlisko odhlasovat ak sa prihlasis tu v at na trvale. je to iba logicke, ale ja som tak neurobila.

...to,ze si to neurobila a ze Ti na to este neprisli, neznamena,ze to netreba urobit a nie je to Tvoja povinnost ;)
22.01.2009 09:05
martinw
Príspevkov: 1867
po novom kazdy, kdo si spravi meldezetel, do troch mesiacov si musi vybavit a zahlasit na urade, a dokazat ze ma z coho zit. a teraz ten papier treba uz i zakazdym ked sa ziada o pracu, akurat to po priatelke vyzadovali.
22.01.2009 11:12
Jenna
iconCitovať:
iconCitovať:

...to,ze si to neurobila a ze Ti na to este neprisli, neznamena,ze to netreba urobit a nie je to Tvoja povinnost ;)

tam, kde som to urobila ja, mi bolo pracovnickou gemeinde povedane ze nic odhlasovat nemusim :-)
22.01.2009 13:10
iva23wien
Príspevkov: 57
vela ludi ma trvaly pobyt aj na slovensku a aj v rakusku. nik na to nepride,nic sa s tym nedeje. mam tiez 2trvale pobyty
22.01.2009 13:25

Choď na stranu 1Choď na stranu 012345Choď na stranu 2Choď na stranu 5